Cukier na poprawę nastroju
Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec zestawili ze sobą 31 niezależnych od siebie badań dotyczących spożycia węglowodanów i reakcji fizjologicznych, by raz na zawsze wyjaśnić, czy cukry proste naprawdę poprawiają nasz humor i sprawiają, że tryskamy energią i dobrym humorem.
Z jednej strony analiza zebranych danych wykazała, że cukier nie tylko nie wywołuje euforii, ale działa odwrotnie - sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni, a nasze zmysły zostają znacząco osłabione.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Z drugiej zaś naukowcy przyznali, że wśród badań były takie, z których wynika, że cukier wpływa na tzw. "szlak przyjemności" w mózgu, co sprawia, że wielu z nas sięga po niego w chwilach, gdy tej przyjemności potrzebuje.
Istnieje wiele dowodów, że sięgamy po cukier, gdy czujemy się przygnębieni, niespokojni i zestresowani. Taki nawyk jest szkodliwy dla naszego długoterminowego zdrowia psychicznego.
"Przekonanie, że cukier może poprawić nam nastrój, jest szeroko rozpowszechnione w kulturze. Zjawisko jest na tyle szerokie, że każdego dnia sięgamy po słodkie napoje i przekąski, by walczyć ze zmęczeniem lub złym humorem" – napisał w opisie badań psycholog Konstantinos Mantantzis z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.
Mit, w który wierzymy
By obalić popularny mit dotyczący zbawiennego wpływu cukru na nasze samopoczucie, zespół naukowców dokonał przeglądu literatury oraz uwzględnił różnice w przyjmowanych dawkach cukru.
Dokładna analiza doprowadziła naukowców do jednego wniosku. Wcześniejsze twierdzenia, że cukier wpływa pozytywnie na nasz nastrój, nie miały żadnego naukowego uzasadnienia, a jedynie psychologiczne podłoże.
Biorąc pod uwagę wpływ cukru na organizm, ustalono, że słodycze dostarczą krótkotrwałego przypływu euforii, jednak krótko po nim organizm musi odreagować, a my stajemy się ospali, zdenerwowani i rozdrażnieni.
Zespół zaznacza, że badanie skupiło się na zdrowych dorosłych, więc pozostaje niewielki margines błędu w przypadku osób ze znacznymi zaburzeniami nastroju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.