Odwodnienie i problemy z nerkami
Badacze z Instituto Nacional de Cardiología Ignacio Chávez w Meksyku przeprowadzili miesięczny eksperyment na szczurach, które narażone były na epizody łagodnego odwodnienia spowodowane podwyższoną temperaturą otoczenia.
Po każdym z epizodów badacze zapewniali im swobodny dostęp do płynów.
Czytaj także: "Palec spustowy". Znak, że cukrzyca już zaatakowała
Nie każdy płyn był jednak taki sam – szczury podzielono na trzy grupy. Pierwsza z nich miała dostęp do wody posłodzonej mieszaniną fruktozy i glukozy (czyli o składzie podobnym do typowych napojów dostępnych w sklepach),
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Druga grupa otrzymywała wodę słodzoną stewią, będącą naturalnym substytutem cukru o zerowej kaloryczności. Ostatnia grupa miała dostęp do czystej wody.
Po czterech tygodniach symulowanych upałów, szczury pijące wodę z fruktozą i glukozą okazały się bardziej odwodnione niż szczury z dwóch pozostałych grup. Co więcej, przedłużające się u nich odwodnienie organizmu doprowadziło do niewydolności nerek.
Badanie zostało opisane w "American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology" i potwierdza to, co już wiemy (woda jest zdrowsza i długofalowo nawadnia lepiej niż słodzone napoje), ale wymaga pogłębienia oraz zrozumienia, w jaki sposób skutki zaobserwowane u szczurów mogą przekładać się na ludzi.
Czytaj także: Najgorsze połączenie. Silnie toksyczne dla wątroby
Mleko nawadnia lepiej niż woda
Nie tak dawno temu u ludzi sprawdzano krótkofalowe (tj. występujące po 4 godzinach od spożycia napoju) skutki nawodnienia.
Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews stworzyli wówczas ranking 13 najbardziej nawadniających napojów, z którego wynika, że najbardziej nawadnia odtłuszczone mleko.
Słodzona i kaloryczna coca-cola znalazła się na miejscu piątym, a zwykła woda niegazowana do podium nawet się nie zbliżyła — zajęła dziesiąte miejsce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.