Zgaga to bardzo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, która może pojawić się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Uczucie pieczenia w przełyku i w okolicach klatki piersiowej jest spowodowane cofaniem się soków żołądkowych do przełyku.
Zgaga mogą wywołać niektóre produkty spożywcze takie jak owoce cytrusowe, ostre przyprawy, pomidory, tłuste potrawy, kawa, herbata, czekolada i napoje typu cola. Palenie papierosów, nadmiar alkoholu i napięcie nerwowe mogą nasilać jej objawy.
Jeżeli zgaga przydarza nam się sporadycznie i przechodzi samoistnie lub ustępuje po zażyciu odpowiednich środków medycznych, wówczas nie mamy powodu do niepokoju. Jeżeli jednak pieczenie i palenie za mostkiem mostka dokucza nam dłużej niż dwa tygodnie, to powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Nieustająca zgaga może świadczyć o refluksie żołądkowo-przełykowym, wrzodach żołądka i dwunastnicy, a nawet zwiastować rozwój raka żołądka. Inne niepokojące objawy współtowarzyszące to m.in. posmak goryczy i kwaśność w jamie ustnej.
Do innych wczesnych nietypowych objawów raka żołądka można także zaliczyć: częste bóle brzucha pojawiające się głównie po jedzeniu, ciągłe osłabienie, organizmu, wymioty brak apetytu, wymioty i nudności. Bardziej charakterystyczne symptomy tej śmiertelnej choroby to: krew w stolcu, nagła i nieuzasadniona utrata wagi oraz wymiotowanie przy każdej próbie zjedzenia posiłku.
Pamiętajmy, że żadnych z wyżej wymienionych objawów nie wolno bagatelizować. Im szybsze postawienie trafnej diagnozy, tym większe szanse na powrót do zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.