Przyciąga kleszcze jak magnes. Jedna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę

6

Lato to idealna pora na spacery po lesie, ale nie zapominajmy o zagrożeniu ze strony kleszczy. Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z metodami ochrony.

Przyciąga kleszcze jak magnes. Jedna rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę
Jak uchronić się przed kleszczami? To przyciąga je jak magnes (Getty Images)

Kleszcze nie ograniczają się jedynie do leśnych terenów. Można je spotkać również w miejskich parkach, na skwerkach oraz wśród gęstych zarośli, gdzie panują sprzyjające warunki - zieleń i wilgoć.

Przed wyjściem na spacer warto użyć odpowiednich środków odstraszających, które można nabyć w aptekach i niektórych sklepach. Choć nie dają one pełnej gwarancji ochrony, to mogą znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Jakie jeszcze działania mogą pomóc?

Warto wybierać ubrania zakrywające jak najwięcej ciała, nawet w upalne dni. Optymalne będą jasne kolory, które ułatwiają zauważenie kleszczy na materiale.

Reszta artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do jaskini i zaginęli. Moment trudnej akcji ratunkowej w Hiszpanii

Są pewne rzeczy, które przyciągają kleszcze. Do najważniejszych z nich należy ludzki pot, a konkretnie amoniak i kwas masłowy, które w nim występują.

Kleszcze przyciągane są m.in przez zapach kosmetyków. Mają one doskonały węch i potrafią wyczuć nietypowy dla nich zapach perfum czy dezodorantów z dużej odległości.

Po powrocie do domu z lasu kluczowe jest dokładne spłukanie ciała pod prysznicem i wytrzepanie odzieży. Dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że dokładność w tych czynnościach jest niezbędna.

Jak pozbyć się kleszcza?

Mimo prawidłowego stosowania wszystkich środków ostrożności, nie można wykluczyć ryzyka kontaktu z kleszczem. Co zrobić, gdy już znajdziemy owada na skórze? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, ponieważ nie każdy kleszcz przenosi choroby. Co dalej?

Popularne domowe sposoby często zawodzą. Lepiej unikać przypalania miejsca z kleszczem czy smarowania go tłustymi substancjami. Kluczowe jest szybkie i precyzyjne usunięcie pasożyta, przy czym należy wyciągnąć go jak najbliżej skóry. Jeśli pojawią się trudności, najrozsądniej będzie udać się do lekarza.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić