Kleszcze nie ograniczają się jedynie do leśnych terenów. Można je spotkać również w miejskich parkach, na skwerkach oraz wśród gęstych zarośli, gdzie panują sprzyjające warunki - zieleń i wilgoć.
Przed wyjściem na spacer warto użyć odpowiednich środków odstraszających, które można nabyć w aptekach i niektórych sklepach. Choć nie dają one pełnej gwarancji ochrony, to mogą znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Jakie jeszcze działania mogą pomóc?
Warto wybierać ubrania zakrywające jak najwięcej ciała, nawet w upalne dni. Optymalne będą jasne kolory, które ułatwiają zauważenie kleszczy na materiale.
Reszta artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Są pewne rzeczy, które przyciągają kleszcze. Do najważniejszych z nich należy ludzki pot, a konkretnie amoniak i kwas masłowy, które w nim występują.
Kleszcze przyciągane są m.in przez zapach kosmetyków. Mają one doskonały węch i potrafią wyczuć nietypowy dla nich zapach perfum czy dezodorantów z dużej odległości.
Po powrocie do domu z lasu kluczowe jest dokładne spłukanie ciała pod prysznicem i wytrzepanie odzieży. Dr Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że dokładność w tych czynnościach jest niezbędna.
Jak pozbyć się kleszcza?
Mimo prawidłowego stosowania wszystkich środków ostrożności, nie można wykluczyć ryzyka kontaktu z kleszczem. Co zrobić, gdy już znajdziemy owada na skórze? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, ponieważ nie każdy kleszcz przenosi choroby. Co dalej?
Popularne domowe sposoby często zawodzą. Lepiej unikać przypalania miejsca z kleszczem czy smarowania go tłustymi substancjami. Kluczowe jest szybkie i precyzyjne usunięcie pasożyta, przy czym należy wyciągnąć go jak najbliżej skóry. Jeśli pojawią się trudności, najrozsądniej będzie udać się do lekarza.