Bisfenol A przenika do żywności, co wielokrotnie potwierdzali naukowcy z całego świata. Jego migracja jest jeszcze silniejsza, gdy zostanie poddany obróbce termicznej. Eksperci ostrzegają, że przykładem takiego działania może być gotowanie ryżu lub kaszy w woreczkach. Sposób ten jest szczególnie popularny wśród polskich konsumentów. I chociaż producenci takich produktów twierdzą, że są całkowicie bezpieczne, a opakowania nie zawierają szkodliwego składnika, to wielu ekspertów jest innego zdania.
Warto zaznaczyć, że już w roku 2013 Unia Europejska nakazała, by producenci produktów dla dzieci zaprzestali stosowania Bisfenolu A, a na swoich wyrobach umieszczała symbol "BPA free". Takie oznaczenia nie są z kolei wymagane na produktach dla dorosłych.
Eksperci podkreślają, że związek ten możemy znaleźć w wielu plastikowych opakowaniach na żywność. Z licznych badań wynika, że Bisfenol A może przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych, zwiększa ryzyko rozwoju otyłości i cukrzycy. Na toksyczne działanie tej substancji są najbardziej narażone kobiety oraz dojrzewające dziewczyny, gdyż Bisfenol ze względu na swoją budowę, może wpływać negatywnie na ich gospodarkę hormonalną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.