Podgrzewanie jedzenia w plastiku
Kiedy podgrzewamy jedzenie w mikrofalówce, energia jest absorbowana przez cząsteczki wody, tłuszczów i cukrów w jedzeniu. W wyniku szybszego poruszania się cząsteczek, następuje wzrost temperatury. Dzięki temu nasze jedzenie szybko staje się ciepłe.
Problem pojawia się wtedy, kiedy naczynie nie jest odporne na wysokie temperatury. Dotyczy to większości plastików. Pod wpływem ciepła plastikowe naczynia mogą zacząć uwalniać małe cząsteczki, zwane mikroplastikiem (syntetyczne polimery o długości mniejszej niż 5 mm) i nanoplastikiem (cząsteczki mniejsze niż 100 nm).
Cząstki te mogą przenikać do jedzenia, a potem do organizmu.
Wpływ plastiku na zdrowie
Zaabsorbowane przez organizm mikro- i nanoplastiki mogą gromadzić się w różnych tkankach, prowadząc do szeregu potencjalnych skutków zdrowotnych.
Do najważniejszych należą zaburzenia hormonalne spowodowane obecnością ftalanów, związków chemicznych często używanych w produkcji plastiku. Ftalany mogą działać jako tzw. endokrynne czynniki zakłócające, które mogą interferować z naszymi naturalnymi hormonami i przyczyniać się do różnych chorób, w tym niektórych form raka, otyłości, niepłodności i problemów z rozwojem u dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z niektórych badan wynika, że mikroplastiki mogą stymulować reakcje zapalne w organizmie i uszkadzać układ odpornościowy, prowadząc do podwyższonego ryzyka różnych chorób.
Jak podgrzewać jedzenie w mikrofalówce?
Wskazane jest unikanie podgrzewania jedzenia w plastikowych naczyniach, zwłaszcza jeżeli nie są one oznaczone jako bezpieczne do użycia w mikrofalówce. Zamiast tego, zaleca się używanie naczyń ze szkła lub ceramiki, które są bardziej odporne na ciepło i nie uwalniają szkodliwych chemikaliów.
Należy przy tym pamiętać, że również metal nie jest bezpiecznym tworzywem do podgrzania w mikrofalówce. Wszelkie metalowe przedmioty mogą stworzyć ryzyko powstania łuku elektrycznego w kuchence mikrofalowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.