Na łamach uznanego czasopisma naukowego "Mathematical Biosciences" przedstawiono najnowsze wyniki badań nad ibuprofenem. Nieznane dotąd skutki przyjmowania leku zostały odnotowane, kiedy przebadano pacjentów przyjmujących go jednocześnie z innymi medykamentami.
Przeczytaj także: COVID-19. WHO podało sumę zgonów na świecie. Większą, niż oczekiwano
Ibuprofen – można go przyjmować z innymi lekami?
Przebadani pacjenci przyjmowali jednocześnie z ibuprofenem lek moczopędny i inhibitor układu renina-angiotensyna (RSA). Powodem było uskarżanie się przez nich m.in. na zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Przeczytaj także: Pojawia się przed zawałem. "Dotyka nawet 30 proc. pacjentów"
Jak informuje New York Post, naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Waterloo pobrali od pacjentów próbki moczu. Wykorzystując symulowane komputerowo próby leków, doszli do wniosku, że u osób, które przyjmują medykamenty na wymienione wcześniej dolegliwości, nie powinni jednocześnie zażywać ibuprofenu.
Przeczytaj także: Posadź na działce. Obniża ciśnienie, oczyszcza z toksyn, odchudza
Jeśli pacjenci z określonymi schorzeniami sięgną po ibuprofen, może dojść u nich do uszkodzenia nerek. Powód? Należy on do rodzaju leków, których skutkiem ubocznym jest zatrzymanie wody w organizmie. Jako alternatywę na ból czy stany zapalne naukowcy wskazali paracetamol.
Odwodnienie jest głównym czynnikiem przy ostrym uszkodzeniu nerek, a inhibitor RAS i ibuprofen uszkadzają nerki (...). Jeśli zdarza ci się przyjmować leki na nadciśnienie i potrzebujesz środka przeciwbólowego, zamiast niego rozważ paracetamol – doradza Anita Layton z Uniwersytetu w Waterloo (New York Post).