Owoce cytrusowe
Soki wyciśnięte z cytrusów, a zwłaszcza z grejpfrutów, nie powinny występować w parze z takimi preparatami jak leki na nadciśnienie, depresję i zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz środki antyalergiczne i znieczulające. Furanokumaryny obecne w tych owocach mogą nasilać działanie leków, zwiększając tym samym ryzyko zatrucia i pojawienia się wielu niebezpiecznych efektów ubocznych. Żeby tego uniknąć, owoce cytrusowe powinny być spożywane dwie godziny przed i cztery godziny po zażyciu leku.
Przetwory mleczne
Jeżeli jesteśmy w trakcie antybiotykoterapii, powinniśmy pamiętać, że takie produkty jak mleko, ser, kefir czy jogurt mogą osłabiać ich skuteczność lub sprawiać, że całkowicie przestaną działać. Antybiotyki wchodzą w reakcję z jonami wapnia, które znajdziemy w przetworach mlecznych. W efekcie powstają trudno rozpuszczalne substancje słabo wchłaniające się z układu pokarmowego do organizmu. Dotyczy to głównie środków stosowanych przy zakażeniach skórnych oraz stanach zapalnych pęcherza moczowego lub dróg oddechowych. Dlatego po żywność wyprodukowaną na bazie mleka lepiej sięgać na jakieś dwie godziny przed zażyciem leku.
Zobacz także: Nigdy nie popijaj nimi leków. Zrujnujesz serce i wątrobę
Żywność bogata w błonnik
Wprawdzie błonnik pokarmowy jest bardzo cenny dla naszego organizmu, zwłaszcza dla jelit, ale w połączeniu z niektórymi lekami powoduje, że stają się mniej skuteczne. Niewskazane jest spożywanie pełnoziarnistego pieczywa, roślin strączkowych czy otrębów razem z antydepresantami, czy preparatami zażywanymi przez pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Potrawy bogate we włókno pokarmowe powinniśmy jeść najwcześniej godzinę po przyjęciu tego typu preparatów medycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do innych produktów, które mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z niektórymi medykamentami, można zaliczyć: przetworzone mięso, alkohol i banany.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.