Objętość mózgu
Brak kontaktów społecznych i stymulacji umysłowej, która zwykle wynika z interakcji z innymi, był już wiązany z rozwojem demencji. Badanie japońskich naukowców miało jednak na celu zrozumienie, w jaki sposób izolacja społeczna wpływa na strukturę mózgu.
Uczestnicy badania zostali zapytani o częstotliwość kontaktu z krewnymi i przyjaciółmi, którzy z nimi nie mieszkają — w tym o spotkania oraz rozmowy telefoniczne.
Analiza odpowiedzi i porównanie ich ze skanami MRI dowiodła, że zależność między brakiem kontaktów społecznych a mniejszym mózgiem u starszych Japończyków jest widoczna nawet po uwzględnieniu innych czynników, które mogą wpływać na mózg (waga, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, obecność cukrzycy).
Czytaj też: Latem atakuje ze zdwojoną siłą. Rujnuje urlop
Całkowita objętość mózgu wynosiła 67,3 proc. w grupie z najniższym poziomem utrzymywania kontaktów społecznych, a 67,8 proc. w grupie o najwyższym poziomie kontaktów. Podobna zależność występowała, kiedy zbadano objętość poszczególnych obszarów mózgu — hipokampu i ciała migdałowatego — które odgrywają kluczową rolę w procesach pamięciowych i są ściśle związane z demencją.
Badacze wskazali również, że osoby odizolowane społecznie mają więcej małych obszarów uszkodzeń w mózgu (zmian istoty białej), niż osoby utrzymujące częste kontakty społeczne. Procent objętości wewnątrzczaszkowej, którym są te zmiany w istocie białej, wynosił 0,30% w grupie izolowanej społecznie, w porównaniu do 0,26% w grupie najbardziej aktywnej społecznie.
Możliwe jest, że brak kontaktów społecznych przyspiesza naturalne procesy starzenia się mózgu, w tym stopniowe zanikanie jego objętości.
Mózg może się zregenerować
Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie Neurology, wskazują jednak, że u osób, które tracą objętość mózgu, mogą pojawić się zmiany w osobowości. Jeśli u osoby tracącej objętość mózgu pojawia się skłonność do apatii, rzadsze kontakty z innymi mogą być wynikiem, a nie powodem, tej sytuacji.
Badacze zwracają także uwagę na fakt, że depresja, która jest związana z kurczeniem się mózgu, może częściowo wyjaśniać związek między izolacją społeczną a objętością mózgu. Objawy depresji tłumaczą jednak tylko niewielką część tego związku.
Dr Toshiharu Ninomiya, główny autor badania z Uniwersytetu Kyushu w Japonii, zwraca uwagę, że choć analiza nie wskazuje, czy izolacja społeczna powoduje atrofię mózgu, inne badania wykazały, że włączanie osób starszych w życie społeczne może zatrzymać spadek objętości mózgu lub odwrócić cały proces.
Podkreślił, że "izolacja społeczna jest coraz większym problemem dla osób starszych" i że "wyniki te sugerują, że udzielanie wsparcia ludziom w nawiązywaniu i utrzymaniu kontaktów z innymi może być korzystne w zapobieganiu atrofii mózgu i rozwoju demencji".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.