Właściwości odżywcze miechunki
Miechunka zawiera przede wszystkim kluczową dla zdrowia wzroku witaminę A oraz witaminę C, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Obecne są w niej także witaminy z grupy B (B1, B2, B3), które mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i są niezbędne w procesach energetycznych organizmu.
Czytaj także: Dodaj podczas grillowania. Jelita ci podziękują
Miechunka dostarcza także żelaza, wapnia, fosforu oraz karotenoidów, takich jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna, będących silnymi przeciwutleniaczami, chroniącymi organizm przed działaniem wolnych rodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miechunka w diecie
Zastosowanie miechunki w diecie jest bardzo szerokie. Można ją spożywać na surowo, dodając do sałatek, deserów, koktajli, a nawet sushi. Dzięki swojemu słodko-kwaśnemu smakowi komponuje się z wieloma potrawami, dodając im niepowtarzalnego charakteru.
Czytaj także: Jak często myjesz włosy? Lekarz ma ważną radę
Miechunkę można również suszyć lub gotować, co pozwala na jej wykorzystanie w sposób w zupach, sosach, ciastach czy deserach. Niekiedy miechunka bywa używana do produkcji dżemów, marmolad i innych przetworów.
Solanina w miechunce
Solanina to naturalnie występujący również w ziemniakach i bakłażanach glikoalkaloid, który jest mechanizmem obronnym wytworzonym przez roślinę i wymierzonym w szkodniki.
Solanina jest obecna głównie w liściach i dojrzałych owocach miechunki, więc duże ilości surowych owoców miechunki lub jej liści mogą prowadzić do objawów zatrucia, które obejmują nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, zawroty głowy, a w ekstremalnych przypadkach — śpiączkę lub nawet śmierć.
W umiarkowanych ilościach miechunka jest jednak cennym uzupełnieniem zdrowej diety.