Rak jelita grubego. Masz te objawy? Idź do lekarza

6

Rak jelita grubego to jedno z najbardziej podstępnych i groźnych schorzeń. Może rozwijać się przez długi czas w całkowitej tajemnicy lub wysyłając nietypowe, a przez to trudne do rozpoznania sygnały. Z tego powodu wielu pacjentów trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba osiągnęła zaawansowane stadium. Dowiedz się, które pozornie niegroźne objawy powinny wzbudzić twoją czujność.

Rak jelita grubego. Masz te objawy? Idź do lekarza
Rak jelita grubego. Masz te objawy? Idź do lekarza (Getty Images, bymuratdeniz)

Badania statystyczne pokazują, że rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych w Europie.

W Polsce co roku wykrywa się aż 18 tysięcy nowych przypadków. Wśród wszystkich rodzajów nowotworów, rak jelita grubego plasuje się na trzecim miejscu pod względem śmiertelności, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Do głównych czynników ryzyka należy zaliczyć: wiek pacjenta, predyspozycje genetyczne, obecność polipów w jelicie, stany zapalne jelit, niezdrową dietę, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, niską aktywność fizyczną oraz nieprawidłową masę ciała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

Lekarze od dawna ostrzegają, że rak jelita grubego, podobnie jak wiele innych groźnych chorób, może nie dawać o sobie znać przez długi czas. Dlatego też osoby w grupie podwyższonego ryzyka powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Warto pamiętać, że komórki nowotworowe mogą rozwinąć się u każdego z nas, dlatego nie możemy lekceważyć nawet pozornie błahych dolegliwości, takich jak przewlekłe zmęczenie czy burczenie w brzuchu.

Jak podkreślał prof. Grzegorz Wallner, niepokojącymi sygnałami mogą być anemia, nagły spadek masy ciała, osłabienie, brak apetytu lub nietolerancja na pokarmy wcześniej spożywane bez problemu, zaburzenia wypróżniania, burczenie w brzuchu czy nieokreślone bóle brzucha.

Konsultant dodawał, że wiele osób szuka pomocy specjalisty dopiero przy wystąpieniu bardziej alarmujących objawów, takich jak obecność krwi i śluzu w stolcu oraz krwawienie z odbytu. Niestety, takie symptomy mogą już oznaczać zaawansowane stadium nowotworu, co znacznie obniża szanse na powrót do zdrowia.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić