Co zwiększa ryzyko raka płuc?
Jest jednym z najgorzej rokujących i jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych. Do głównych czynników ryzyko rozwoju raka płuc należy palenie papierosów. Szacuje się, że ten zgubny nałóg odpowiada nawet za 90 proc. przypadków tego nowotworu. Należy pamiętać, że szkodzi zarówno czynne, jak i bierne palenie. Do innych przyczyn można zaliczyć czynniki środowiskowe – ryzyko tego nowotworu zwiększa się u osób narażonych na działanie azbestu, kadmu, ołowiu czy radonu. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne. Coraz częściej eksperci podkreślają też, jak ogromne niebezpieczeństwo stanowi smog.
Typowe objawy raka płuc
Nie zawsze nowotwór ten daje charakterystyczne objawy. To tych najczęstszych na pewno należy kaszel z krwiopluciem, ból w klatce piersiowej, chrypka, która nie ustępuje przez wiele tygodni, dysfagia czyli problemy z przełykaniem oraz duszności. Te wszystkie symptomy powinny nas skłonić do jak najszybciej wizyty u lekarza.
Do innych objawów mogących świadczyć o tym, że w naszym ciele rozwija się nowotwór należą palce pałeczkowate, powiększenie węzłów chłonnych, ból w kościach, zmęczenie, którego nie możemy się pozbyć pomimo wypoczynku, jak również nagła utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety czy ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Jest jeszcze jeden objaw, który może wskazywać na raka płuc. To zespół Hornera.
Jak rozpoznać zespół Hornera?
Zespół Hornera widać na twarzy. Jego przyczyną jest porażenie, a niekiedy nawet uszkodzenia nerwów. Obejmuje on połowę twarzy, w tym również oko. U osoby dotkniętej chorobą nowotworową następuje zwężenie oka lub całkowite zapadnięcie się gałki ocznej.
Zespół Hornera rozwija się u chorych, u których wykryty zostaje guz Pancoasta. Najczęściej towarzyszy mu również ból górnej części pleców, barku, ramienia, a także dłoni. Pacjenci onkologiczni skarżą się również na ból szyi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.