To, co spożywamy, ma wielki wpływ na nasze samopoczucie i stan organizmu. Przedstawiamy listę produktów, których warto unikać dla zachowania zdrowia. Co istotne, są to bardzo popularne produkty, które często znajdziemy w naszych domach.
Bekon i biały chleb - smaczne, ale niezbyt korzystne dla naszego zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje bekon w tej samej kategorii ryzyka rakotwórczości co tytoń. To więc naprawdę poważne zagrożenie. W przypadku bekonu, jak i innych przetworzonych mięs, problemem są zawarte w nich azotany. Zgodnie z badaniami zamieszczonymi w Meat Science Journal, w żołądku azotany mogą przekształcać się w nitrozoaminy, które są rakotwórcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Ta nalewka obniża cholesterol. Zmniejsza ryzyko raka
Podczas rafinacji pełne ziarna tracą znaczną część swoich wartości odżywczych, takich jak aktywność przeciwutleniająca, cynk, witamina E oraz błonnik. Wybór między makaronem z białej mąki a pełnoziarnistym to coś więcej niż wybór smakowy – chodzi o wartości odżywcze. A te często znajdują się na bardzo niskim poziomie.
Warto wspomnieć, że w tej samej kategorii znajduje się też biały chleb czy ryż. A to produkty, które w wielu przypadkach stanowią podstawę codziennej diety.
Czytaj także: Pożywienie dla mózgu. Jedz codziennie
Tłuszcze trans, chipsy i cukry to coś, czego powinniśmy unikać
Tłuszcze uwodornione, znane jako tłuszcze trans, powstają w wyniku przemysłowego procesu, który przekształca ciekłe oleje roślinne w tłuszcze stałe lub półstałe. Te tłuszcze znajdziemy nie tylko w fast foodach, ale również w wielu pakowanych produktach spożywczych. Badania populacyjne wykazują, że tłuszcze uwodornione zwiększają śmiertelność i są stosowane głównie dla poprawy efektywności finansowej producentów. Te oszczędności stanowią jednak spore zagrożenie dla naszego zdrowia.
Czytaj także: Pożywienie dla mózgu. Jedz codziennie
Chipsy ziemniaczane są kaloryczne, mają niską wartość odżywczą i wysoką zawartość tanich tłuszczów oraz sodu. To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych przekąsek, która - regularnie spożywana - nie pozostanie bez wpływu na nasz organizm. Na szczęście na rynku pojawiają się alternatywy, takie jak chipsy z soczewicy, które mają podobną konsystencję i smak, ale są zdrowsze.
Dodany cukier ma zerową wartość odżywczą i badania medyczne wskazują, że zwiększa ryzyko otyłości i chorób metabolicznych. To więc dodatek, którego zdecydowanie powinniśmy unikać. Zamiast tego można wybrać zdrowsze zamienniki, jak ciemna, lepka melasa, będąca produktem ubocznym rafinacji cukru, która dostarcza pewne ilości wapnia, magnezu, potasu i żelaza.