Alkohol
Lekarze od dawna ostrzegają, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu, a jego nadmierne spożywanie stopniowo uszkadza wątrobę, przyczyniając się tym samym do rozwoju stłuszczenia, stanu zapalnego, a nawet marskości tego narządu.
Jak się okazuje, duże ilości napojów zawierających procenty sprzyjają również zachorowaniu na raka krtani, ust, gardła, jelita grubego, wątroby i piersi. Zdaniem ekspertów osoby wypijające dwa kieliszki wina lub 0,5 litra piwa każdego dnia są bardziej zagrożone zachorowaniem na nowotwór okrężnicy w porównaniu z tymi, którzy stronią od tego typu używek.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Sól
Nie bez powodu podobnie jak cukier, ten popularny dodatek do żywności jest potocznie nazywany białą śmiercią. Stała obecność produktów bogatych w sól podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego oraz podnosi ryzyko rozwoju raka żołądka i nosogardzieli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czerwone mięso
Spożywając duże ilości baraniny, wołowiny czy wieprzowiny narażamy się na wystąpienie raka okrężnicy, odbytu, trzustki, przełyku, macicy, prostaty i żołądka. Jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia są przetworzone produkty mięsne takie jak konserwy, parówki, pasztety czy peklowane wędliny. Czerwone mięso zawiera żelazo hemowe, które może wywoływać stres oksydacyjny i zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory.
Tłuste potrawy
Nadmiar tłuszczu w diecie, która jest jednocześnie uboga w błonnik pokarmowy, może przyczynić się do zwiększenia poziomu estrogenów i spowalnia procesy metaboliczne. Taki model żywieniowy jest jednym z czynników ryzyka rozwoju raka piersi u kobiet.
Białko
Wprawdzie białko jest jednym z podstawowych budulców układu kostnego. Warto jednak pamiętać, że spożywanie nadmiernej ilości białka zwierzęcego podnosi stężenie hormonu IGF-1, czyli insulinopodobnego czynniku wzrostu. U osoby dorosłej może to przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych w organizmie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.