W drożdżach (Saccharomyces cerevisiae) znajdziemy witaminę E, witaminy z grupy B, białko, błonnik, cynk, fosfor, magnez, wapń, jod, sód, żelazo, chrom i mangan. Poszczególne szczepy tych jednokomórkowych grzybów używa się m.in. do wypieku chleba, bułek i ciasta do pizzy, produkcji piwa, wina czy preparatów medycznych.
Dzięki zawartości wielu cennych elementów, drożdże poprawiają nasze samopoczucie, wpływają korzystnie na funkcjonowanie mózgu, wspomagają pracę trzustki, oczyszczają jelita ze złogów, wzmacniają skórę i paznokcie. Usprawniają również pracę układu immunologicznego.
Drożdże sprawdzają się też przy leczeniu niewydolności tarczycy, zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów. Poza tym ułatwiają pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, obniżają poziom cukru we krwi i pomagają pozbyć się problemu przetłuszczonej skóry oraz włosów.
Wprawdzie drożdże są bardzo zdrowe, jednak nie należy spożywać ich na surowo. Surowe drożdże mogą przyczynić się do dysbakteriozy, czyli zaburzenia flory bakteryjnej jelit.
Żeby w pełni skorzystać z prozdrowotnych właściwości drożdży, można przyrządzić z nich napój. Wystarczy kawałek pokruszonej kostki drożdży piekarniczych (ok. 25 g) zalać 250 ml wrzącej wody lub gorącym mlekiem, po czym dokładnie wymieszać. Po ostygnięciu nasza mikstura będzie gotowa do wypicia.
Tak przygotowany napój powinno się spożywać raz dziennie. Nie zaleca się dodawania do napoju drożdżowego cukru, miodu i soku owocowego. Nie należy też jeść słodyczy godzinę przed i po jego wypiciu. Połączenie cukrów prostych z drożdżami, może sprawić, że mikstura straci swoje zdrowe właściwości. Kuracji drożdżowej nie powinno się stosować dłużej niż trzy miesiące.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.