Jak działa ostropest?
Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, którą uprawia się w wielu krajach, także w Polsce. Osiąga wysokość 1,5 m i bardzo przypomina znany wszystkim oset, który możemy często spotkać na polach i łąkach. Rozpoznamy ją po purpurowych kwiatach i kolczastych, białoplamistych liściach.
Ostropest plamisty znajduje swoje zastosowanie w lecznictwie dzięki witaminom oraz minerałom zawartym w jego owocach i nasionach. W składzie tej rośliny znajdziemy cenny błonnik, białko, witaminę C i K oraz cynk, miedź i selen. To zioło posiada także wspomagające wątrobę związki takie jak: flawonoidy, sterole, karotenoidy, histaminę, sacharozę, arabinozę, galaktozę, aminy biogenne oraz kwasy tłuszczowe.
Jak chronić wątrobę?
Najważniejszy składnik tej leczniczej rośliny to sylimaryna - silny przeciwutleniacz, który pozyskuje się z łusek ziarna ostropestu plamistego. To właśnie tę substancję najczęściej stosuje się do leczenia schorzeń wątroby. Posiada ona silne właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, dzięki czemu niszczy wolne rodniki i dba o właściwy poziom glutationu w komórkach wątrobowych.
Bezcenne składniki ostropestu plamistego uszczelniają uszkodzone błony komórek wątroby oraz zapobiegają wnikaniu toksycznych substancji do jej wnętrza. Chronią wątrobę przed zgubnym działaniem alkoholu, leków, metali ciężkich i różnego rodzajów toksycznych związków.
Jak przyjmować ostropest?
Ostropest plamisty bez problemu kupimy w każdej aptece w postaci zmielonych ziaren lub kapsułek, które zawierają ekstrakt z jego nasion. Warto już dziś wspomóc nim funkcjonowanie naszej wątroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl