Pyłek kwiatowy to produkt o wielu prozdrowotnych właściwościach, jednak pomimo tego jest ciągle niedoceniany i wciąż nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Znajdziemy w nim m.in. witaminę A, C i E, witaminy należące do grupy B, potas, magnez, żelazo, cynk, związki polifenolowe, katechiny czy lipidy.
Pyłek kwiatowy. Jakie ma właściwości zdrowotne?
Dzięki zawartości wielu cennych składników ten naturalny produkt pszczeli wykazuje właściwości detoksykacyjne, usprawnia procesy przemiany materii, podnosi odporność naszego organizmu na infekcje, wspomaga spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, wpływa pozytywnie na układ pokarmowy oraz zwiększa liczbę czerwonych krwinek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znany propagator produktów pszczelarstwa i badacz produktów pszczelich prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, już jakiś czas temu polecał regularne spożywanie pyłku kwiatowego głównie ze względu na jego dobroczynny wpływ na wątrobę. Substancja ta chroni ten ważny narząd przed stanami zapalnymi, pomaga oczyścić go z toksyn i usprawnia pracę dróg żółciowych. Poza tym podobnie jak pszczela pierzga wspomaga leczenie przewlekłego zapalenia i innych chorób wątroby.
Zdaniem profesora Czarneckiego, żeby w pełni skorzystać z prozdrowotnych właściwości pyłku kwiatowego, należy przyjmować go codziennie przez 2-6 miesięcy. Dawka do osób dorosłych wynosi 30-60 g, dla dzieci wieku od 3 do 5 lat – 5-10 g, natomiast dla dzieci w wieku od 6 do 18 lat – 10-30 g.
Z kolei pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych powinni zdaniem ekspertów spożywać pyłek kwiatowy każdego dnia przez okres przynajmniej trzech tygodni. Zalecana dawka to 20 g w 2-3 porcjach przyjmowana ok. 30 minut przed spożyciem posiłku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.