Naukowcy ze Spanish Sleep and Breathing Network przeprowadzili badania, w których uczestniczyło 412 osób w wieku ok. 55 lat. Wszyscy pacjenci biorący udział w eksperymencie naukowym, byli dotknięci czerniakiem złośliwym.
Po przeprowadzeniu analizy zespół naukowy pod kierownictwem dr Miguela Angela Martineza-Garcia zauważył, że uczestnicy badań cierpieli również na bezdech senny. Objawy tej dolegliwości były szczególnie nasilone u osób, które chorowały na najbardziej agresywną postać raka skóry.
Wyniki zostały uzyskane niezależnie od płci, wieku, masy ciała, częstotliwości przebywania na słońcu i karnacji pacjentów. Jak podkreślili hiszpańscy eksperci, wyniki analizy nie oznaczają, że bezdech senny może być bezpośrednią przyczyną czerniaka skóry.
Jednak u pacjentów cierpiących na ten rodzaj nowotworu, bezdech senny powoduje spotęgowanie objawów choroby, zmniejszając tym samym szansę na jej wyleczenie. Wprawdzie czerniak jest najgroźniejszym spośród wszystkich nowotworów skóry, ale szybka diagnoza i natychmiastowe wdrożenie odpowiedniej terapii mogą sprawić, że pacjent całkowicie wróci do zdrowia.
Jak wynika z badań statystycznych, co roku u 2,5 mln mieszkańców naszego kraju zostaje rozpoznany czerniak. Na to schorzenie zapadają częściej mężczyźni niż kobiety. Z kolej na bezdech senny skarży się ponad milion Polaków.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.