Centrum Chirurgii Robotycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) poszerzyło zakres swoich operacji o zabiegi bariatryczne, wykorzystując robota chirurgicznego da Vinci. Tym samym, jak podkreśla dr n. med. Jacek Doniec, chirurgia bariatryczna stała się dziesiątą dziedziną, w której specjaliści z WIM korzystają z technologii robotycznej.
– Wbrew pozorom to nie robot operuje, lecz lekarz, który siedzi przy konsoli i steruje telemanipulatorami. To od jego umiejętności zależy przebieg operacji – wyjaśnia dr Doniec. Zaznacza, że jednym z atutów operowania z użyciem robota jest doskonały wgląd w pole operacyjne dzięki trójwymiarowemu, powiększonemu obrazowi.
Operując robotem, chirurg dysponuje precyzyjnymi narzędziami, które potrafią się wyginać jak ludzkie nadgarstki. – Siedzimy w komfortowej pozycji. Jeśli się zmęczymy, możemy w każdej chwili wstać, rozprostować się, a nawet napić kawy podczas długotrwałej operacji – dodaje dr Doniec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Operacje z wykorzystaniem robota, stają się coraz powszechniejsze
Zdaniem kierownika centrum, robot w precyzyjnych zabiegach eliminuje ewentualne drżenie rąk, co sprawia, że operacja jest doskonalsza niż laparoskopowa. – Roboty chirurgiczne będą coraz częściej używane. Dzięki wygodzie w posługiwaniu się nimi doświadczeni lekarze będą mogli później przechodzić na emeryturę i dłużej służyć pacjentom – podkreśla.
Polska Agencja Prasowa obserwowała operację bariatryczną z użyciem robota na pacjentce z zaawansowaną otyłością III stopnia (BMI powyżej 40). Głównym operatorem był dr hab. n. med. Maciej Walędziak, specjalista chirurgii ogólnej i kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Metabolicznej.
Asystowała mu chirurg Katarzyna Komorowska, której rolą było podawanie do ramienia robotycznego odpowiednich narzędzi i czuwanie nad przebiegiem operacji. – Na sali powinien być drugi specjalista na wypadek, gdyby z jakichś przyczyn zabieg z użyciem robota stał się niemożliwy i pacjenta trzeba by było operować w sposób klasyczny – wyjaśnia.
Centrum Chirurgii Robotycznej WIM wykorzystuje roboty także w innych dziedzinach medycyny, takich jak ginekologia, chirurgia kolorektalna, urologia, kardiochirurgia, laryngologia, torakochirurgia, chirurgia twarzowo-szczękowa, operacje tarczycy z dostępu przez dół pachowy oraz zabiegi w zakresie wątroby i trzustki.
Dr Walędziak wyraża nadzieję, że program chirurgii robotycznej u pacjentów bariatrycznych będzie rozwijany. – Chciałbym operować 50, a może nawet 100 pacjentów rocznie – mówi.