Rośnie w Polsce. Nawet nie wiemy, jaki to skarb

8

Aronia to jeden z najzdrowszych owoców rosnących w Polsce. W tym roku zbiory zaczęły się znacznie wcześniej, ale zainteresowanie ze strony klientów jest bardzo małe. To zaskakujące, bo spożywanie aronii wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm.

Rośnie w Polsce. Nawet nie wiemy, jaki to skarb
Aronia jest superowocem (Wikimedia comons)

Aronia to bez wątpienia owoc, który niesie ze sobą wyjątkowe korzyści zdrowotne. To podstawa wielu soków i przetworów, które są bardzo cenione ze względu na bogactwo różnorodnych związków i przeciwutleniaczy.

Polacy kupują ten owoc coraz rzadziej

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Aronia - zapomniany superowoc

Niestety, aronia cieszy się coraz mniejszym zainteresowaniem Polaków. Plantatorzy zwracają uwagę na coraz niższe ceny w skupach, przez które opłacalność uprawy i zbioru tego owocu staje pod mocnym znakiem zapytania. Ze względu na wcześniejszy początek sezonu, plony są także mocno ograniczone. Mimo to popyt jest na tyle niewielki, że owoce gniją na krzewach.

Malejąca popularność aronii może dziwić, bowiem jest to owoc o wielu pozytywnych właściwościach. Mowa tutaj m.in. o obecności związków takich jak flawonoidy, katechiny czy leukocyjany. To przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki.

Aronia to bogactwo witamin i prozdrowotnych związków

Aronia to także bogate źródło witamin. Owoce zawierają m.in. witaminę B2, C, E, B3 czy kwas foliowy, które opóźniają procesy starzenia się, a także wpływają na procesy naprawcze w komórkach.

Spożywanie aronii wpływa również pozytywnie na sytuację naczyń krwionośnych. Związki takie jak antocyjany czy rutyna odpowiadają za ich elastyczność i uszczelnienie, a sok z aronii w wydatny sposób wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Owoc ten jest także polecany w profilaktyce chorób oczu.

Aronię możemy spożywać na szereg różnorodnych sposobów. Najpopularniejszy jest oczywiście sok z aronii, dostępny w wielu sklepach. Bez problemu zakupimy także suszone owoce aronii, a także różnego rodzaju przetwory, takie jak dżemy czy konfitury.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić