Buraki
Buraki to warzywa, które można przygotować na wiele sposobów, dlatego nie znudzą ci się tak szybko. Znajdziemy w nich kwas foliowy, witaminy z grupy B, magnez, wapń i żelazo. Jednym z najcenniejszych składników, który zawierają te pyszne warzywa, jest betanina, należąca do silnych flawonoidów.
Związek ten redukuje poziom homocysteiny w organizmie, która jest odpowiedzialna m.in. za rozwój miażdżycy. Ta z kolei może powodować wiele niebezpiecznych powikłań, w tym powstawanie zakrzepów, chorobę Alzheimera czy zawał serca. Regularne jedzenie buraków wpływa pozytywnie na pracę wątroby i nerek, gdyż warzywa te wykazują silne działanie oczyszczające.
Dynia
Oprócz tego, że dynia jest niskokaloryczna i świetnie sprawi się w jadłospisie osób dbających o sylwetkę, to jedzona regularnie pozytywnie wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Udowodniono, że osoby, które regularnie spożywają dynię, są mniej narażone na rozwój cukrzycy. Podobnie jak burak, dynia wykazuje właściwości odtruwające.
Brokuły
Wystarczy niewielka garść tych zielonych warzyw, by pokryć nasze dziennie zapotrzebowanie na witaminę K i C. Brokuły wspierają zdrowie naszych oczu, dzięki zawartości luteiny i zeaksantyny. W dodatku znajdziemy w nich jeden z najlepiej poznanych związków o właściwościach przeciwnowotworowych – sulforafan. Należy jednak pamiętać, że największe jego ilości występują w krojonych lub posiekanych brokułach. Aby nie zniweczyć cennych właściwości, tak przygotowane wstępnie warzywa najlepiej gotować na parze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Cebula
Jest tania i stanowi niezbędny dodatek do wielu potraw. Właściwości cebuli są znane i cenione od wieków. Oprócz witaminy C, znajdziemy w niej cynk, siarkę, fosfor, krzem oraz fosfor. Syrop lub wywar sporządzany z tego warzywa pomaga w stanach zapalnych gardła, a także przy bólach reumatycznych.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.