Początkowy brak wyraźnych objawów sprawia, że diagnoza raka trzustki następuje zbyt późno i zmniejsza możliwości powrotu do zdrowia. U niektórych chorych mogą jednak pojawiać się sygnały świadczące o rozwijającej się chorobie, takie jak bóle brzucha i pleców. Często ból występuje nagle, ale równie szybko ustępuje. To jednak nie powinno usypiać naszej czujności.
Wymioty i nudności to kolejne możliwe oznaki raka trzustki. Innym symptomem jest żółtaczka – żółte zabarwienie skóry i białek oczu, co również może wskazywać na problemy z wątrobą. Ten objaw z pewnością powinien być skonsultowany z lekarzem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swędzi Cię skóra? To może być początek raka trzustki
To jednak nie koniec potencjalnych objawów tego nowotworu. Rak trzustki może także objawiać się ciemnożółtym lub pomarańczowym moczem oraz świądem skóry. Żółtaczka to jeden z głównych objawów, który nie wolno ignorować. Trzecim ważnym sygnałem jest gorączka. Zmianom temperatury mogą towarzyszyć dreszcze oraz problemy z układem trawiennym, jak biegunki lub zaparcia. Często nawracające problemy warto skonsultować z lekarzem.
Czytaj także: Nasila się latem. To główny objaw zakrzepicy
Wszelkie wymienione objawy należy traktować poważnie. Wczesne badania mogą przyczynić się do skuteczniejszego leczenia i zwiększenia szans na powrót do zdrowia.
Rak trzustki to jednak wyjątkowo trudny rywal. Ma on skłonność do szybkiego naciekania i przerzutów na praktycznie całe ciało. Przeżywalność nie należy do najwyższych - rok po specjalistycznej operacji przeżywa ok. 20 proc. pacjentów, z kolei 5 lat - tylko ok. 5-6 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.