Za co odpowiada tarczyca?
Tarczyca produkuje tyroksynę oraz trójjodotyroninę, czyli hormony, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek i komórek w organizmie. Pomagają regulować metabolizm, temperaturę, procesy wzrastania, tętno, prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz mózgu.
Bez nich żaden narząd nie potrafi działać prawidłowo – hormonów tarczycy potrzebuje cały organizm. Niedoczynność tarczycy może doprowadzić do przyrostu masy ciała, depresji i zwiększonej wrażliwości na zimno. Nadczynność z kolei powoduje nagły spadek masy ciała, nieregularne bicie serca, pocenie się, nerwowość i drażliwość.
Produkty wspomagające pracę tarczycy
Aby prawidłowo funkcjonować i produkować odpowiednie ilości hormonów, tarczyca potrzebuje jodu. Znajdziesz go przede wszystkim w soli, ale jeśli jesteś fanem diety niskosodowej lub wegańskiej, musisz poszukać innego źródła tego cennego pierwiastka.
Bogatymi w jod produktami są wodorosty – możesz je kupić już w każdym supermarkecie czy sklepie ze zdrową żywnością. Wodorosty spożywane prosto z paczki to świetna, niskokaloryczna przekąska. Z ich dodatkiem można przygotować również pyszną azjatycką sałatkę lub sushi. W aptekach dostaniesz herbaty oraz suplementy diety z dodatkiem wyciągu z wodorostów.
Kurczak i wołowina
To produkty, które zawierają ważny dla prawidłowej pracy tarczycy cynk. Przy jego niedobrze jesteś nie tylko narażony na niedoczynność, ale również na takie objawy jak łysienie. Najlepszym źródłem cynku w diecie jest czerwone, wołowe mięso oraz ciemne części kurczaka.
Ryby i skorupiaki
Jod występuje zarówno w glebie, jak i w morskiej wodzie, dlatego ryby to kolejne bardzo cenne źródło tego pierwiastka mineralnego. Kolejnym doskonałym źródłem jodu są skorupiaki, takie jak homary czy krewetki. Już ok. 100 g krewetek pokrywa 20 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Nabiał
Jaja zawierają cenne dla tarczycy składniki mineralne takie jak jod i selen, a najwięcej znajdziesz ich w żółtku. Podobnie jak niskotłuszczowy jogurt, cheddar czy mleko. Wystarczy jedna szklanka mleka niskotłuszczowego dziennie, aby pokryć jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na jod.
Orzechy brazylijskie i jagody
Orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu, który nie tylko wpływa na prawidłowe działanie tarczycy, ale także pomaga wyleczyć jej długotrwałe uszkodzenia.
U osób z niedoczynnością tarczycy występuje wyższy poziom wolnych rodników w organizmie, a przeciwutleniacze obecne w owocach jagodowych doskonale sobie z nimi radzą. Najlepsze dla zdrowia tarczycy są truskawki, jeżyny, jagody goji i żurawina.
Unikaj przetworzonej żywności i fast foodów
Oprócz produktów zawierających gluten (dlatego nie jedz zbyt często makaronów czy pierogów), osoby z chorą tarczycą powinny unikać także przetworzonej żywności oraz dań typu fast food. Fakt, że produkt zawiera sól, wcale nie musi oznaczać, że jest to sól jodowana. Jak wynika z wielu opublikowanych raportów, większość producentów żywności nie dodaje jej do swoich wyrobów. Producenci jedzenia typu fast food również nie są zobowiązani do stosowania w swoich wyrobach soli jodowanej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.