Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Rujnuje pracę tarczycy. Zakazany w Japonii, u nas dodawany na potęgę

460

Negatywnie wpływa na nerki, powoduje zaburzenia pracy tarczycy, może doprowadzić do alergii pokarmowych, obniżenia odporności i zaburzeń hormonalnych. Wiele państw np. Japonia, już go zakazały, niestety w Polsce dalej jest dodawany do produktów. TBHQ znajdziesz w wielu popularnych daniach. Których lepiej unikać?

TBHQ - niebezpieczny składnik żywności
TBHQ - niebezpieczny składnik żywności (Getty Images)

TBHQ - niebezpieczny składnik w powszechnie dostępnych produktach

TBHQ, czyli Tert-butylohydrochinon, to nic innego jak konserwant, który występuje pod symbolem E319. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma postać proszku. Udowodniono, że może wpływać negatywnie na organizm, powodując szereg nieprzyjemnych właściwości. Co więcej, niektóre badania sugerują, że to substancja o działaniu kancerogennym.

TBHQ możemy znaleźć w mrożonych rybach, np. paluszkach rybnych, kotletach czy filetach. Eksperci radzą więc, by mrożonki zastąpić rybami świeżymi, bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe obniżające poziom złego cholesterolu we krwi i działające przeciwnowotworowo. TBHQ możemy też znaleźć w produktach tłuszczowych, czyli smalcu wieprzowym, tłuszczu wołowym, owczym czy drobiowym. Również przetworzone oleje, takie jak np. olej sojowy czy rzepakowy, także mogą zawierać ten szkodliwy konserwant. Unikać należy również potraw typu fast food smażonych w rzadko wymienianym oleju.

E319 jest wykorzystywany też w produkcji gum do żucia oraz jako konserwant w napojach gazowanych. Naukowcy wskazują, że regularne picie napojów gazowanych z tym dodatkiem może powodować alergie pokarmowe, problemy z procesami trawiennymi, a nawet zaburzenia na tle emocjonalnym.

Ale TBHQ możemy znaleźć także w kosmetykach, takich jak farby do włosów, cienie do powiek czy pomadki do ust. Niekiedy wykorzystywany jest również podczas produkcji perfum. Nadmiar TBHQ może wywołać alergie skórne i problemy z hormonami, dlatego jeśli w składzie swojego ulubionego kosmetyku znajdziesz symbol E319, lepiej natychmiast się go pozbądź.

Niewiele osób wie, że TBHQ pojawia się również w karmie dla psów i kotów. To wyjątkowo niebezpieczne dla naszych pupili, gdyż może przyczynić się do rozwoju zaburzeń łaknienia, problemów z sercem i tkanką mięśniową. Po kontakcie z TBHQ u zwierząt mogą wystąpić problemy z metabolizmem, a nawet zmiany w chromosomach.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić