Chociaż mogłoby się wydawać, że ból kręgosłupa to przypadłość typowa dla osób w podeszłym wieku, dziś na tego typu problemy skarży się coraz więcej relatywnie młodych pacjentów.
Przyczyną może być przeciążenie. Właśnie ten rodzaj bólu pojawia się najczęściej u 20-latków czy 30-latków. Gdy nadmiernie obciążymy nasz kręgosłup, ból będzie promieniował od pleców do kończyn dolnych. Podobne dolegliwości będziemy odczuwać w przypadku urazu. Wówczas najlepszym lekarstwem jest wypoczynek i regeneracja, należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów oraz nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Lekarze ostrzegają jednak, że leżenie w łóżku dłużej niż przez cztery dni może wpłynąć negatywnie na stan naszego kręgosłupa.
Zobacz także: Najbardziej obciąża kręgosłup. Ortopeda ostrzega
Niewiele osób wie, że ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą nasilać problemy psychiczne. Pacjenci, u których została zdiagnozowana depresja, odczuwają ból znacznie intensywniej. Wówczas dolegliwości bólowe nie mają podłoża fizycznego.
Innym rodzajem jest ból neurogenny. Chorzy skarżą się wówczas na ból rwący, piekący i promieniujący wzdłuż drażnionego nerwu. Pacjenci doświadczają też pieczenia i mrowienia. W przypadku tego typu dolegliwości często konieczne jest przeprowadzenie operacji.
Gdy oprócz bólu w odcinku lędźwiowym pojawia się tkliwość kręgosłupa, gorączka oraz spadek masy ciała, nasz kręgosłup może być atakowany przez nowotwór. Takie objawy daje oponiak, rak tkanki nerwowej rdzenia kręgowego czy szpiczak. Symptomy te mogą jednak wskazywać nie tylko na guzy kręgosłupa. Podobne objawy pojawiają się również w przypadku tętnicy aorty brzusznej.
Jest wiele metod leczenia bólu kręgosłupa. Aby jednak wdrożyć odpowiednią terapię, należy skonsultować wszystkie niepokojące objawy z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.