W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dokumenty, z których wynika, że Ministerstwo Finansów przedstawiło nową propozycję. Koncepcja dotyczy ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Proponuje się rozważenie wprowadzenia ustawowego wymogu stosowania prostych, ujednoliconych opakowań na papierosy (plainpackaging) - podkreślił w stanowisku MF wiceszef resortu Jarosław Neneman.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właśnie takie rozwiązanie wprowadza coraz więcej krajów. Szlak w 2012 roku przetarła Australia. Później podobny krok postawiły takie państwa jak Belgia, Francja, Irlandia, Rumunia, Słowenia czy Węgry i Holandia.
Ponieważ zakazy reklamy i wprowadzanie obrazkowych ostrzeżeń zdrowotnych łączono w przeszłości z niższym odsetkiem rozpoczynających palenie, wprowadzenie jednolitych opakowań, które usuwają elementy promocyjne z opakowań i sprawiają, że ostrzeżenie zdrowotne jest jeszcze bardziej zauważalne, prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszy liczbę rozpoczynających palenie w Polsce - podkreślił wiceminister.
Wzrosną ceny papierosów
Ministerstwo Finansów pracuje nad podniesieniem akcyzy na papierosy.
W efekcie w 2027 roku paczka papierosów mogłaby kosztować około 26-27 zł. To, co można przeczytać w gazetach, że będzie to 30 zł, nie jest prawdą - przekazywał pod koniec lipca Jarosław Neneman.
W 2023 roku Polska Akademia Nauk przedstawiła raport, w którym wskazano, że niemal 29 proc. dorosłych Polaków pali papierosy. Eksperci podkreślają, że podwyżka cen papierosów i e-papierosów jest konieczna, gdyż utrudni to dostęp do nich dzieciom i młodzieży.