Grasiczak to rzadko występujący rodzaj raka, który wywodzi się z tkanki grasicy. Choroba najczęściej rozwija się w przednim śródpiersiu. Nowotwór grasicy może mieć postać niezłośliwą, jak i złośliwą, która nacieka na sąsiadujące tkanki i powoduje przerzuty do innych struktur w organizmie.
Do objawów grasiczaka możemy zaliczyć takie dolegliwości jak ból w okolicach klatki piersiowej (rozpierający lub uciskowy), duszności, problemy z oddychaniem, uporczywy kaszel, przewlekłe zmęczenie oraz obniżone stężenie przeciwciał. Czasem zdarza się, że chorzy skarżą się również na: ból i zawroty głowy, obrzęk głowy, szyi lub twarzy, problemy z przełykaniem, brak apetytu, niebieskawe zabarwienie skóry i nieuzasadniony spadek masy ciała.
U pacjentów z grasiczakiem często pojawia się miastenia. Jest to schorzenie autoimmunologiczne, które objawia się przewlekłym osłabieniem mięśni. Dotyczy zwłaszcza powiek, przełyku i twarzy.
Najlepsze rokowania dla pacjentów ma nowotwór grasicy typy A, czyli grasiczak wrzecionowatokomórkowy lub rdzeniasty. Z kolei rak grasicy typu C daje najgorsze rokowania. Jeżeli lekarz podejrzewa u pacjenta nowotwór grasicy lub przetrwałą grasicę (przerost tego gruczołu) powinien jak najszybciej zlecić wykonania badania USG.