Słodycze
Regularne sięganie po takie produkty jak batoniki, desery, ciastka oraz słodkie wyroby piekarnicze wpływa niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego serca. Tego rodzaju żywność często jest bogata w tłuszcze trans, które podnoszą stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, zwiększając tym samym ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Powoduje również wzrost trójglicerydów, który przyczynia się do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Nadmiar cukru w słodyczach także działa negatywnie na kondycję naszego organizmu.
Margaryna do pieczenia
Podczas jej produkcji używa się utwardzonych tłuszczów roślinnych. Ich nadmiar w diecie przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych, blokując nasze tętnice. Odkładanie się blaszek miażdżycowych jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca.
Czerwone mięso
W wołowinie, jagnięcinie i wieprzowinie znajdziemy nasycone kwasy tłuszczowe zaburzające równowagę lipidową w krwiobiegu. Czerwone mięso ma w sobie także L-karnitynę, które w przewodzie pokarmowym ulega przemianie w N-tlenek trimetyloaminy, sprzyjający rozwojowi miażdżycy.
Słodzone napoje
Napoje z dużą zawartością cukru sprawiają, że nasz organizm jest bardziej podatny na rozwój stanów zapalnych, które mogą powodować schorzenia układu krążenia. Cukier i inne szkodliwe substancje słodzące można znaleźć zarówno w napojach gazowanych sokach, kawach rozpuszczalnych i energetykach.
Fast foody
Fast foody zawierają znaczne ilości tłuszczów trans, soli i cukru. Na próżno w nich szukać antyoksydantów, błonnika pokarmowego i innych cennych elementów. Sięgając po hamburgery, frytki, hot dogi czy pizzę szkodzimy naszemu sercu, a także fundujemy sobie sporo pustych kalorii i nadprogramowych kilogramów. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie ostrzegają, że spożywanie produktów typu fast food raz na tydzień zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 20 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.