Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego (EDC) są obecne w wielu produktach codziennego użytku, takich jak odzież, kosmetyki czy opakowania żywności. Aż 84% Polek i Polaków martwi się ich wpływem na zdrowie – wynika z najnowszych danych Eurobarometru. Health and Environment Alliance (HEAL) apeluje o działania na szczeblu unijnym i krajowym oraz przedstawia 10 praktycznych wskazówek, jak ograniczyć narażenie na te szkodliwe substancje w domowym otoczeniu.
Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, szacuje się, że aż 73% chemikaliów stosowanych w przemyśle UE może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Znajdują się niemal we wszystkim, czego używamy na co dzień.
Tysiące substancji używanych m.in. do produkcji tworzyw sztucznych, farb, detergentów, ubrań, mebli, kosmetyków czy leków może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie — mówi dr n. med. Aleksandra Rutkowska, biotechnolog, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego oraz prezes startupu DetoxED, cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spotykamy się z nimi na co dzień – są niewidoczne, a jednocześnie niezwykle szkodliwe. Mają zdolność przenikania do krwioobiegu podczas kontaktu ubrań i kosmetyków z naszą skórą, spożywania wody lub żywności czy wdychania kurzu domowego. Na szczęście badania naukowe pokazują, że nie jesteśmy bezbronni i stosując proste rozwiązania w życiu codziennym, możemy zmniejszać nasze narażenie oraz chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi – zaznacz Rutkowska.
Tak możesz się chronić przed chemikaliami
Zapewnienie bezpieczeństwa przed szkodliwymi chemikaliami wymaga usprawnienia unijnych i krajowych przepisów, lecz możemy również podjąć kroki w naszym najbliższym otoczeniu, aby zmniejszyć narażenie. HEAL opublikował infografikę z 10 praktycznymi wskazówkami, które podpowiadają, jak ograniczyć negatywny wpływ EDC na zdrowie w domu i jego otoczeniu.
Wśród wskazówek znalazły się m.in.: wymiana patelni z uszkodzoną powłoką nieprzywierającą, rezygnacja ze sztucznych zapachów, usuwanie kurzu zwilżonymi wodą ściereczkami wielokrotnego użytku, unikanie odzieży oznaczonej jako "antyzapachowa" lub "antybakteryjna", a także ograniczenie stosowania kosmetyków, zwłaszcza w czasie ciąży.
HEAL podkreśla, że najważniejsze są systemowe działania. Jedną z inicjatyw odpowiadających na tę potrzebę jest szósta edycja corocznej konferencji "EU EDC Forum", która odbywa się od 29 do 30 października w Brukseli. Podczas wydarzenia eksperci z różnych dziedzin, decydenci oraz kluczowi interesariusze wymieniają się najnowszymi informacjami naukowymi i omawiają rozwój polityk mających na celu wyeliminowanie stosowania szkodliwych chemikaliów oraz skuteczną ochronę zdrowia przed tymi, które już znajdują się w naszym otoczeniu.
Health and Environment Alliance odgrywa aktywną rolę w tym procesie, wzywając decydentów do poprawy i usprawnienia unijnych i krajowych regulacji dotyczących chemikaliów, by chronić zdrowie. Jednym z priorytetów jest zabezpieczenie grup szczególnie narażonych na negatywne skutki zdrowotne, takich jak dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz przewlekle chore.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.