Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik | 
aktualizacja 

Ścielisz łóżko z rana? Duży błąd, mikrobiolog tłumaczy, dlaczego

24

Ścielisz łóżko tuż po przebudzeniu, bo wydaje ci się, że to nie tylko sposób na pozostawienie mieszkania we względnym porządku, ale i najbardziej higieniczne rozwiązanie? Nic bardziej mylnego.

Ścielisz łóżko z rana? Duży błąd, mikrobiolog tłumaczy, dlaczego
Dlaczego lepiej nie ścielić łóżka o poranku? (Licencjodawca, Maskot .)

O tym, że przykrywanie lub chowanie pościeli tuż po wstaniu z łóżka jest sporym błędem, opowiedział w wywiadzie dla "Die Welt" profesor higieny i mikrobiologii Dirk Bockmühl (Uniwersytet Nauk Stosowanych Rhine-Waal w Niemczech).

"Pot nie ma szansy odparować"

- Dziennie tracimy od jednego do dwóch litrów płynów. Pocimy się nawet w nocy, mimo że zdarza nam się tego nie zauważać - powiedział ekspert.

Jeśli leżymy pod kołdrą lub mamy na sobie piżamę z długim rękawem, pot nie ma szansy odparować. Dlatego rano ważne jest, aby wilgoć wydostała się z prześcieradeł i kołder.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Nawyk ścielenia łóżka lub przykrywania pościeli z samego rana jest fatalny. Bakterie czują się w takich warunkach bardzo komfortowo, docierają do tekstyliów i rozmnażają się dzięki wilgoci. Warto więc najpierw łóżko przewietrzyć, otwierając na chwilę okna — wyjaśnia profesor Dirk Bockmühl.

6 wskazówek dot. nocnej higieny

Ekspert udzielił też kilku dodatkowych rad w kwestii higienicznego spania:

  • choć wybór między porannym a wieczornym prysznicem jest kwestią gustu, to dla higieny korzystniejsze będzie zmycie całodziennego brudu i potu przed pójściem spać,
  • z higienicznego punktu widzenia czterotygodniowy rytm wymiany pościeli jest sensowny, ale alergicy, opiekunowie zwierząt i palacze powinni wymieniać ją częściej,
  • spanie ze zwierzętami domowymi naraża nas m.in. na patogeny, które powodują grzybicę,
  • materiał, z którego wykonana jest pościel, nie ma większego znaczenia,
  • powinniśmy ufać naszemu nosowi (tj. natychmiast zmieniać tekstylia, które zaczynają nieprzyjemnie pachnieć) i unikać płynów do płukania tkanin czy perfum do prania.

O ile część z tych rad jest znana większości z nas (jak wynika z badania TNS Polska, przeprowadzonego w 2016 roku, tylko 7 proc. Polaków wymienia pościel rzadziej niż raz w miesiącu), o tyle wietrzenie pościeli po wstaniu z łóżka rzeczywiście może zaskakiwać.

Być może ze względu na poranny pośpiech, zdecydowanie powszechniejsze jest jej wietrzenie przed pójściem spać. I chyba pora to zmienić.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić