Jak wynika z badań statystycznych, niewłaściwa dieta jest odpowiedzialna za 11 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie. Ta informacja została opublikowana w czasopiśmie medycznym "PLOS Medicine".
Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen w Norwegii przeanalizowali codzienny jadłospis typowego mieszkańca Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, tzw. dieta zachodnia nie zawiera cennych dla organizmu roślin strączkowych czy orzechów. Brakuje w niej również odpowiedniej ilości owoców i warzyw. Poza tym znajdziemy w niej znaczne ilości napojów z dodatkiem cukru, czerwone mięso, wysokoprzetworzone produkty, nadmiar nabiału i rafinowane węglowodany.
Taki sposób odżywiania podnosi ryzyko rozwoju stanów zapalnych w organizmie, nowotworów, nadwagi, otyłości cukrzycy oraz chorób tarczycy, jelit i układu sercowo-naczyniowego. Zdaniem naukowców radykalna zmiana niezdrowych przyzwyczajeń żywieniowych jest w stanie przedłużyć życie nawet o ponad dekadę. W tym powinniśmy ograniczyć do minimum spożywanie wcześniej wspomnianych produktów i włączyć do menu większą ilość warzyw, owoców, ryb, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i orzechów.
Z badań przeprowadzonych przez norweskich naukowców wynika, że 20-latek, który zmodyfikuje swoją dietę, może żyć dłużej aż o 13 lat. Warto to zrobić mając nawet 60 lat. Według ich obliczeń w ten sposób można wydłużyć życie o 8-9 lat.
Nawet gdyby 20-latek zwiększył spożycie z 0 g roślin strączkowych dziennie do 200 g dziennie (odpowiednik jednej dużej miski zupy z soczewicy) mógłby żyć prawie dwa i pół roku dłużej - stwierdzili eksperci.
Badacze stworzyli nawet specjalny kalkulator online o nazwie Food4HealthyLife, dzięki któremu możemy łatwo sprawdzić jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą przejście na odpowiednią dietę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.