Lilak pospolity, czyli bez kwitnie na wiosnę, i właśnie w maju możemy podziwiać jego piękne kwiaty i delektować się ich bardzo przyjemnym zapachem. Wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy z jego dobroczynnych właściwości.
Surowiec leczniczy tej popularnej ozdobnej rośliny ogrodowej stanowią nie tylko kwiaty, ale również liście, owoce i kora. Domowe preparaty z bzu można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie przy dolegliwościach skórnych. Lilak pospolity zawiera m.in.: garbniki, fenyloetanoidy, glikozydy irydoidowe, kwercetynę, rutynę, kumaryny, lignany, olejki eteryczne, syringarezynol i syringinę.
Bez wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwgorączkowe i moczopędne. Dzięki zawartości wielu cennych substancji pomaga na takie dolegliwości jak wrzodziejące zapalenie jelit, zespół jelita wrażliwego, infekcja gardła, oskrzeli i krtani, stan zapalny jamy ustnej, kaszel, trądzik różowaty, łojotok, hemoroidy, choroby pasożytnicze i paradontoza.
Regularne sięganie po odwary i napary z bzu podnosi odporność na infekcje wirusowe i bakteryjne, oczyszcza krew i wątrobę, odtruwa organizm, odkaża skórę i błony śluzowe, przyśpiesza gojenie ran i usprawnia pracę układu pokarmowego. Przeciwutleniacze obecne w lilaku pospolitym chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają proces starzenia i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.