Bakterie w pościeli
Jak wynika z raportu Amerisleep, po zaledwie tygodniu używania poszewka na poduszkę może być siedliskiem 3 milionów bakterii. To około 17 tys. razy więcej niż mieści się na przeciętnej desce sedesowej!
Analiza, na podstawie której sporządzono raport, obejmowała dane dotyczące czystości materacy, pościeli i poszewek na poduszki, a także zestawienie potencjalnych patogenów czających się w pościeli.
Eksperci ostrzegają, że poszewki na poduszki powinny być zmieniane co najmniej raz w tygodniu, a w miarę możliwości — nawet częściej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Kiedy kładziesz się do łóżka, zanieczyszczasz swoją pościel martwymi komórkami skóry (około 50 milionów dziennie), potem, makijażem, balsamami, włosami i wszystkim innym, co zebrałeś w ciągu dnia. Od pyłków i sierści zwierząt domowych po pleśń, cząstki brudu, bakterii i wirusów. A martwe komórki skóry i pot dostarczają roztoczom pożywienia, przyciągając je do łóżka i pomagając im się rozmnażać – powiedział dr Hadley King w rozmowie z Well+Good.
Czytaj także: Jedz, gdy żar leje się z nieba. 95 proc. to woda
Sposoby na roztocza
Roztocza niewidoczne są gołym okiem, ale gnieżdżą się w każdym domu. Mogą powodować alergie, nasilać objawy astmy, narażać na zapalenie zatok i sprzyjać powstawaniu problemów skórnych (np. egzemy).
Pościel powinna więc być prana co najmniej raz w tygodniu (lub częściej) w temperaturze 60 stopni Celsjusza (lub wyższej) oraz regularnie (najlepiej codziennie) wietrzona na balkonie. Warto zastanowić się również nad inwestycją w specjalne antyroztoczowe pokrowce na materace i poduszki.
By zredukować ilość roztoczy w łóżku, dobrze jest korzystać z wieczornego prysznica i zmieniać piżamę przynajmniej raz na trzy dni. A jeśli nie jesteśmy w stanie co kilka dni zmieniać całej pościeli, zmieńmy chociaż poszewkę na poduszkę. To do niej się przecież przytulamy!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.