Czarne jagody
W jagodach znajdziemy nie tylko witaminy, cenne związki mineralne, ale także antocyjany, dzięki którym te leśne owoce mają intensywny niebieski kolor. Substancje te są jednymi z najsilniejszych przeciwutleniaczy naturalnie występujących w przyrodzie. Działają przeciwzapalne, zmniejszają ryzyko rozwoju zwłóknienia wątroby, redukują nadmiar wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grejpfrut
Ten bardzo popularny w naszym kraju cytrus ma w sobie naringinę. Jest to glikozyd przekształcany w naszym organizmie w naringeninę. Dzięki niej grejpfruty posiadają charakterystyczny gorzki smak, a także wykazują właściwości przeciwutleniające. Dlatego regularne sięganie po te owoce pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL, chroni wątrobę przed rozwojem stanów zapalnych i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego.
Żurawina
Jeżeli chcemy, żeby nasza wątroba jak najdłużej pracowała na pełnych obrotach, powinniśmy wzbogacić swoje menu o żurawinę. Podobnie jak inne owoce jagodowe zawiera wcześniej wspomniane antocyjany. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "International Journal of Food Sciences and Nutrition", substancje zawarte w owocach żurawiny wspomagają leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).
Winogrona
Zarówno jedzenie świeżych winogron, jak i picie soku przygotowanego na bazie tych owoców dostarcza do naszego organizmu cenne antyoksydanty i działa przeciwzapalnie. Poza tym ekstrakt z winogron jest silną bronią w walce z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Obecny w nim resweratrol chroni wątrobę przed uszkodzeniami, które wywołują wolne rodniki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.