Przepis na sałatkę z buraków
Oto potrzebne składniki:
- 250 g gotowanych buraków,
- 30 g orzechów włoskich,
- 2 kiszone ogórki,
- 1 łyżeczka chrzanu z sokiem cytrynowym,
- 1 łyżeczka siemienia lnianego,
- 3 łyżki oleju lnianego.
Zobacz także: Wyniszcza tarczycę. Niedobór grozi Polakom
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Na początek buraki i ogórki ścieramy za pomocą tarki, orzechy włoskie prażymy na suchej patelni i grubo siekamy. Następnie wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy w plastikowej lub szklanej salaterce. Żeby wzbogacić smak naszej mieszanki, możemy dodać do niej zmielony czarny pieprz i odrobinę soli. Przed zjedzeniem buraczany przysmak warto na pół godziny wstawić do lodówki. Sałatka doskonale sprawdzi się zarówno jako dodatek do dania głównego, jak i samodzielna potrawa.
Niesamowite właściwości dania z buraków
Nie bez powodu głównym elementem przepisu są buraki. Znajdziemy w nich witaminy A i C, witaminy z grupy B, beta-karoten, wapń, żelazo, potas, bor, molibden, kobalt, rubid oraz antocyjany (betaina i betanina). Dzięki zawartości wielu cennych elementów, te pyszne czerwone warzywa usprawniają pracę układu immunologicznego, nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz wzmacniają kondycję zdrowotną wątroby, nerek, skóry, kości, włosów i paznokci. Obecne w nich antyoksydanty zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów, likwidują szkodliwy nadmiar wolnych rodników i spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu.
Poza tym substancje zawarte w burakach obniżają stężenie homocysteiny w krwiobiegu, która sprzyja powstawaniu zmian miażdżycowych czy rozwojowi choroby Alzheimera i osteoporozy. Kolejnym cennym składnikiem proponowanej sałatki jest chrzan, który reguluje ciśnienie krwi oraz wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z kolei orzechy są bogate w zdrowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Świeży sok wyciśnięty z cytryny wspomaga przyswajalność witamin z grupy B, a siemię lniane przyspiesza perystaltykę jelit i usuwa zalegające w nich szkodliwe złogi pokarmowe.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie