Aflatoksyny to substancje, które są produkowane przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus. Te mykotoksyny występują w wielu produktach spożywczych i są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aflatoksyny wykazują właściwości toksyczne, sprzyjają namnażaniu się wolnych rodników, które powodują uszkodzenie komórek i przyśpieszają proces starzenia się organizmu.
Nadmiar aflatoksyn wpływa niekorzystnie na nasze nerki, zaburza prawidłową parę układu moczowego, obniża odporność i zwiększa ryzyko rozwoju raka wątroby. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem oficjalnie uznała aflatoksyny za substancje o silnych właściwościach kancerogennych.
Niestety nie zawsze pleśń jest widoczna gołym okiem i może być obecna w żywności zanim jeszcze zauważymy pogorszenie się wyglądu lub smaku żywności. Aflatoksyny wytwarzane przez pleśnie mogą znajdować się w niewłaściwie przechowywanych ziarnach zbóż, orzechach, nasionach roślin strączkowych, przyprawach, ziołach, olejach roślinnych, a także w mleku, piwie i paszy dla zwierząt.
W naszym kraju te szkodliwe substancje występują najczęściej w ryżu, kukurydzy, pistacjach oraz orzechach arachidowych, brazylijskich i pistacjowych. Na szczęście w krajach Unii Europejskiej stężenie aflatoksyn w produktach rolnych i spożywczych jest stale monitorowane.
Kupując produkty, które są szczególnie narażone na obecność tych toksyn, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego źródła pochodzą. Bardzo ważne jest również przechowywanie suszonych owoców czy orzechów w odpowiednich warunkach. Produkty, w których może pojawić się pleśń najlepiej spożywać na bieżąco, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej je w całości wyrzucić niż narażać swoje zdrowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.