Czarny czosnek nie jest odmianą tego popularnego warzywa, która naturalnie występuje w przyrodzie. Jest to zwykły, biały czosnek, który umieszcza się w specjalnej komorze i przez 60-90 dni wystawia się na działanie wysokiej temperatury i wilgotnego powietrza. Dzięki procesowi fermentacji produkt ten zyskuje ciemną barwę, miękką konsystencję i delikatny słodkawy smak. Ze względu na szerokie spektrum prozdrowotnych walorów, ten superfood jest od wielu wieków wykorzystywany w azjatyckiej medycynie naturalnej.
Zdaniem lekarzy, naukowców i ekspertów ds. żywienia czarny czosnek jest o wiele zdrowszą alternatywą dla tradycyjnego wariantu tego warzywa. Znajdziemy w nim sporo witaminy A, witamin z grupy B, aminokwasów oraz cennych związków mineralnych takich jak cynk, magnez, cynk, żelazo i wapń.
Zobacz także: Czosnek polski a chiński. Jak odróżnić ten zdrowszy?
Dzięki zawartości wielu prozdrowotnych substancji ząbki czarnego czosnku wykazują silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwutleniające. Czosnek poddany fermentacji oczyszcza ciało z toksyn oraz usprawnia pracę układu immunologicznego, pokarmowego i sercowo-naczyniowego.
Poza tym pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Obecne w nim antyoksydanty spowalniają proces starzenia się organizmy, a także chronią nas przez szkodliwym wpływem wolnych rodników i obniżają prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych nowotworów. Ten naturalny antybiotyk powinny włączyć do swojej diety osoby cierpiące z powodu nadwagi i otyłości, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Substancje w nim zawarte poprawiają również kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Ponadto po zjedzeniu czarnego czosnku nie musimy martwić się o nieprzyjemny zapach z ust, jaki wywołuje surowy biały czosnek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.