Zbyt blade usta
Blade i często popękane usta, wypadanie włosów i uczucie zimna mogą być objawami anemii z niedoboru żelaza. Niedokrwistości towarzyszą bóle głowy, zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu. Skóra staje się blada i skłonna do łuszczenia się. Bledną także błony śluzowe. Łatwo możemy to sprawdzić, odchylając dolną powiekę. U osoby zdrowej to miejsce powinno być krwistoczerwone. Aby uzupełnić niedobór żelaza, warto spożywać ryby i owoce morza, soję, fasolę oraz szpinak.
Trądzik u dorosłego
Nieestetyczne krosty i zaskórniki, łuszcząca się skóra czy pleśniawki mogą być skutkiem niedoboru witaminy A. Ropne zmiany skórne mogą być także związane z niedoborem witaminy PP (znanej też jako niacyna) oraz cynku. W walce z trądzikiem może pomóc zdrowa dieta. Warto wybierać produkty tj. wątróbka, marchew, kapusta oraz dynia.
Zajady
Stan zapalny pojawiający się w kącikach ust to jednak wynik niedoboru żelaza bądź witamin B2 oraz C. Anemia z niedoboru żelaza objawia się także zapadłymi i sinymi powiekami, pojawianiem się białych plam na paznokciach czy zaczerwienieniem uszu. Niedobór witaminy B2, czyli ryboflawiny, skutkuje częstym pieczeniem i swędzeniem oczu, nadwrażliwością na światło, chorobami jamy ustnej, pękającymi wargami czy pojawianiem się wyprysków. Ryboflawinę znajdziemy w grzybach, kapuście, szparagach, brokułach czy pomidorach.
Zaczerwienione okolice nosa
Zaczerwieniona skóra wokół nosa, skurcze mięśni, drgania powiek, problemy z zasypianiem, odczuwanie lęku z niewiadomego powodu czy kołatania serca - to wszystko może świadczyć o niedoborze magnezu. Magnez znajdziemy w migdałach, orzeszkach ziemnych, fasoli, czosnku, rodzynkach czy zielonym groszku.
Tłusta skóra na uszach
Błyszczenie się skóry na uszach, drżenie i skurcze mięśni, problemy z zasypianiem, nerwowość, próchnica czy bóle stawów mogą być sygnałami niedoboru wapnia.
Bogatymi źródłami wapnia są: żółty ser, migdały, karczochy, dynia, kapusta czy suszone śliwki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.