Mango jest pochodzącym z Indii słodkim owocem mającym pomarańczowo-żółtą barwę, piękny zapach, orzeźwiający, delikatny miąższ oraz słodki, lekko cierpki i kwaśny smak. Należy do jednych z najbardziej popularnych owoców egzotycznych w kraju nad Wisłą.
Doskonale sprawdza się kuchni jako dodatek do sałatek, koktajli, lodów, deserów, domowych wypieków, potraw mięsnych, sosów, dressingów oraz dań azjatyckich. Poza walorami smakowymi mango posiada również wiele cennych elementów, takich jak witamina, A, C i E, witaminy należące do grupy B, żelazo, magnez, miedź, potas, garbniki roślinne, luteina, zeaksantyna, białko oraz błonnik pokarmowy.
Regularne sięganie po mango pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, przeciwdziała stanom zapalnym, wpływa korzystnie na kondycję narządu wzroku, podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, usprawnia pracę jelit oraz wspomaga leczenie anoreksji i anemii. To jednak nie koniec listy prozdrowotnych właściwości mango.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dr Sussane Talcott z Texas AgriLife Research w Stanach Zjednoczonych przeprowadziła badanie pod kątem wpływu substancji obecnych w mango na komórki nowotworowe. Podczas eksperymentu hodowle komórek, które odpowiadają za rozwój raka płuc, piersi, prostaty, okrężnicy oraz białaczki zostały wystawione na działanie wyciągu z owoców mango.
Wyniki analizy wykazały, że preparat w największym stopniu przeciwdziała rozwojowi komórek nowotworowych jelita grubego i piersi. Natomiast w przypadku innych rodzajów raka wyciąg z mango nie okazał się aż tak dużą skutecznością. Swoje antynowotworowe właściwości mango zawdzięcza polifenolom, które wykazuje silne właściwości przeciwutleniające.
Zobacz także: Najgorsze owoce. Naszpikowane pestycydami i chemią
- Przeprowadzone badania dały nam ogląd na to, że w przypadku komórek odpowiadających za nowotwór piersi, a także komórek odpowiadających za nowotwór jelita grubego, związki te skutecznie pobudzały apoptozę, tzn. naturalny proces programowanej (genetycznie zakodowanej) śmierci komórki - podsumowała amerykańska badaczka.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.