Statystyki są zatrważające. Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu we krwi. Konsekwencje takiego stanu mogą być tragiczne. Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak m.in. zawał serca czy udar mózgu. Wśród czynników, które mają największy wpływ na wysokie stężenie cholesterolu w naszym organizmie jest przede wszystkim brak ruchu oraz niezdrowa dieta. Dlatego pierwszą zmianą, która powinna zaistnieć w życiu osoby borykającej się z problemem wysokiego cholesterolu najczęściej jest modyfikacja codziennego menu. A z jadłospisu przede wszystkim należy wykluczyć żywność wysokoprzetworzoną, bogatą w tłuszcze zwierzęce, sól i cukier. Niewskazane są również gotowe sosy, kanapki, zupki, napoje gazowane, alkohol, wyroby garmażeryjne, piekarnicze i cukiernicze, jak drożdżówki, zapiekanki czy paszteciki. Należy również całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.
A jak rozpoznać zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi? U chorych może pojawić się "śmierdzący" objaw. Wysoki cholesterol przyczynia się do rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Niedokrwienie z kolei może doprowadzić do martwicy tkanek, która powoduje rozwój zgorzeli.
- Skóra na palcach lub kończynach dolnych staje się zimna i zdrętwiała, potem zaczyna czerwienieć, a następnie staje się czarna i zaczyna puchnąć oraz wytwarzać śmierdzącą ropę, powodując silny ból – komentuje w rozmowie z express.co.uk dr Sami Firoozi, kardiolog z Harley Street Clinic w Wielkiej Brytanii. Brak odpowiedniego leczenia może w tym przypadku doprowadzić do amputacji.
Do pierwszych objawów, które ostrzegają przed pojawieniem się zgorzeli należą: silny ból nóg oraz stóp, który nie mija nawet podczas spoczynku, rany i owrzodzenia na stopach oraz nogach, które nie chcą się goić oraz ubytek masy mięśniowej w kończynach dolnych. Sygnałem alarmowym może być też sucha, blada, gładka i błyszcząca skóra.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.