Opuchlizna na stopach, która nie przechodzi samoistnie i utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie, powinna skłonić nas do wizyty u lekarza. Jedną z przyczyn wystąpienia tej dolegliwości jest rozwój zakrzepicy żył głębokich.
U pacjentów dotkniętych tą dolegliwością powstają zakrzepy w układzie żylnym. Choroba najczęściej atakuje kończyny dolne i nieleczona może prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań. Obrzęk pojawiający się w okolicy stóp może być również związany ze stanem zapalnym ścięgna Achillesa. W tym przypadku objawy nasilają się po wysiłku fizycznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opuchlizna stóp jest także jednym z symptomów zwyrodnienia stawów. Poza obrzękiem u pacjenta pojawia się ból w obrębie chorego stawu. Zdarza się, że opuchlizna nóg jest wywołana przez niewydolność prawej komory serca. Dzieje się tak, ponieważ prawidłowe odprowadzanie krwi jest zaburzone.
Nieprawidłowe stężenie kwasu moczowego w krwiobiegu, który ulega krystalizacji w tkankach, również wywołuje stan zapalny i obrzęk kończyn dolnych. Dna moczanowa to choroba przewlekła, której objawy bardzo często na początku atakują duży palec u nogi.
Jeżeli zauważymy u siebie zaczerwienie skóry oraz dolegliwości bólowe, wówczas być może mamy do czynienia z infekcją bakteryjną powodującą zapalenie tkanki łącznej. Przy tym schorzeniu nierzadko pojawia się opuchlizna kończyn. Jeszcze jedną przyczyną stanu zapalnego, który objawia się opuchlizną na stopach, jest obrzęk limfatyczny. W przebiegu tego schorzenia dochodzi do zastoju chłonki.
Dlatego jeżeli dokucza nam obrzęk pojawiający się na stopach lub w innych częściach nóg i z czasem nie ustępuje lub ulega nasileniu, powinniśmy niezwłocznie skonsultować te niepokojące objawy ze specjalistą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.