Naukowcy z Włoch postanowili przyjrzeć się dotychczasowym badaniom pod kątem wpływu katechin na funkcjonowanie mózgu. Zaskakujące wyniki tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "Frontiers in Nutrition".
Jak się okazuje, regularne spożywanie katechin (przeciwutleniaczy obecnych w kakao) wpływa korzystnie na nasze funkcje poznawcze. U uczestników badań, którzy regularnie i przez dłuższy czas sięgają po kakao i czekoladę, zaobserwowano polepszenie pamięci roboczej i lepszą zdolność do przetwarzania informacji.
Zobacz także: Przepis na najlepsze kakao. Idealne na jesienny wieczór
Kobiety, które po nieprzespanej nocy spożywały czekoladę, podczas wykonywania testów nie wykazywały pogorszenia funkcji poznawczych. Osoby w podeszłym wieku długotrwale spożywające flawonoidy kakaowe (od pięciu dni do trzech miesięcy) miały lepsze zdolności poznawcze. U badanych zauważono poprawę pamięci roboczej, uwagi, płynności werbalnej i szybkości przetwarzania informacji.
Zobacz także: Słodka trucizna. Omijaj z daleka
Skutki regularnego spożywania kakao i czekolady były najbardziej widoczne u osób w starszym wieku, które cierpiały na zaburzenie pamięci początkowej lub innego rodzaju łagodne upośledzenia funkcji poznawczych. Autorzy badań Michele Ferrara i Valentina Socci z Uniwersytetu L'Aquila we Włoszech, uważają, że flawonoidy kakaowe usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego i mogą zwiększać produkcję krwi przepływającej w okolicach hipokampu i w zakręcie zębatym. Zdaniem badaczy najwięcej cennych flawonoidów znajdziemy w gorzkiej czekoladzie, dlatego warto po nią sięgać regularnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.