Wyniki najnowszych badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "Clinical Gastroenterology and Hepatology", potwierdziły, że picie kawy wpływa pozytywnie na pracę naszej wątroby.
Hepatolodzy z Harvard Medical School i prof. Elliot Tapper specjalista chorób wewnętrznych z akademickiego centrum medycznego Michigan Medicine zbadali 4510 osób mających 20 lat i więcej, które cierpiały na wirusowe choroby wątroby. Eksperci bazowali na danych zebranych przez National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES).
Uczestnicy zostali poddani elastografii, metodzie badania mającej na celu sprawdzenie stopnia elastyczności wątroby. Podczas tego badania ocenia się twardość wątroby, obserwując falę ruchu, która przez nią przechodzi. W ten sposób można stwierdzić, czy w organizmie danej osoby nie rozwija się zwłóknienie, a nawet marskość wątroby. Jak stwierdzili autorzy badań, im sztywniejszy jest ten organ, tym bardziej jest narażony na choroby.
Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że osoby spożywające więcej niż trzy filiżanki kawy w ciągu dnia, miały mniej sztywną, a co za tym idzie zdrowszą wątrobę. Poza tym badacze odkryli, że nie zależy to od innych wypijanych napojów, sposobu odżywiania czy zawartości kofeiny w kawie. Jak przyznają, wnioski ich zaskoczyły i już planują kolejne badania w tym kierunku.
Jeśli coś tak prostego, jak spożywanie kawy, może zmniejszyć ryzyko raka wątroby lub objawy marskości, istnieje pilna potrzeba dalszego badania tego tematu - podsumował prof. Elliot Tapper.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.