Uszkodzenia
Opuchliznę mogą wywoływać uszkodzenia mechaniczne. Język może skaleczyć się od otarcia o zęby, niektórym przytrafiają się skaleczenia z powodu aparatu ortodontycznego lub niewłaściwych plomb. Zdarzają się także uszkodzenia w wyniku ugryzienia lub piercingu.
Pikantne jedzenie
Opuchliznę na języku może spowodować także kwaśne, gorące lub pikantne jedzenie, np. papryczki chilli. Sposobem na pozbycie się opuchlizny w tym przypadku może być przepłukanie jamy ustnej zimnym mlekiem.
Alergia pokarmowa
Wystąpienie opuchlizny na języku na skutek reakcji alergicznej jest dość niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uduszenia. Nierzadko organizm reaguje tak na alergię na jad owadów, orzechy czy owoce. W takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem albo przyjąć leki antyhistaminowe lub sterydy.
Czytaj też: Też tak masz? To może być objaw udaru. Uważaj
Reakcja na leki
Puchnięcie języka może wystąpić także na skutek przyjmowania leków regulujących ciśnienie krwi. Podobne skutki może spowodować także kwas acetylosalicylowy, ibuprofen oraz niektóre antybiotyki.
Jeśli po przyjęciu leków zauważymy zmiany na języku, medykamenty należy natychmiast odstawić.
Niedobory witamin
Zmiany wielkości języka mogą również być sygnałem świadczącym o niedoborze witaminy B12 oraz kwasu foliowego lub żelaza. Towarzyszą mu w takim przypadku zmęczenie, brak apetytu i apatia. Przed wdrożeniem suplementacji należy wykonać badanie określające poziom tych składników w organizmie.
Refluks, bakterie, wirusy, nowotwory
Cofanie się treści pokarmowej z żołądka daje uczucie pieczenia w przełyku, może także powodować opuchliznę na języku. Podobny efekt mogą również wywoływać bakterie chorobotwórcze, którym towarzyszy także ból.
Na zmiany na języku skarżą się także osoby będące nosicielami wirusa brodawczaka ludzkiego, który w wielu przypadkach prowadzi do rozwoju choroby nowotworowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.