Cukrzyca
U pacjentów z cukrzycą, którzy nie podjęli odpowiedniego leczenia, może wystąpić odwodnienie i wysuszenie skóry. Choroba może także utrudniać gojenie się ran i podnosić ryzyko pojawienia się infekcji. Suchość i pękanie skóry może być także objawem rozwijającej się cukrzycy. Infekcja rozwijająca w popękanej skórze pięty jest jednym z objawów powikłania cukrzycowego, jakim jest zespół stopy cukrzycowej.
Zobacz także: Pojawiają się na skórze. To objawy raka
Chora tarczyca
Jeżeli nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo, wówczas produkuje nieodpowiednią ilość hormonów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (tyroksyny i trójjodotyroniny). Chorzy często skarżą się m.in. na przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, nieuzasadniony spadek lub wzrost masy ciała, a także dolegliwości skórne. Symptomem chorej tarczycy może być matowa, ziemista i sucha skóra, która często łuszczy się i pęka. Innym objawem jest ciemniejsza barwa skóry na kolanach stopach i łokciach.
Łuszczyca
Na ciele osób borykających się z łuszczycą, pojawiają się grudki pokryte łuskami. Tego rodzaju zmiany można najczęściej zauważyć na łokciach, kolanach, oraz w obrębie pępka i lędźwi. Schorzenie może zaatakować także skórę głowy. Łuszczyca należy do chorób przewlekłych, których nie można do końca wyleczyć. Można jednak złagodzić jej, objawy stosując odpowiednie preparaty medyczne.
Zobacz także: Szczegół na skórze zdradza, czy nadużywasz alkoholu
Atopowe zapalenie skóry (AZS)
Podczas przebiegu AZS, występuje obniżony poziom ceramidów wchodzących w skład naskórka. Ta choroba autoimmunologiczna powoduje również deficyt czynników nawilżających, co prowadzi niedoboru wody w organizmie i suchości skóry. Do objawów AZS możemy zaliczyć: swędzenie i mocne wysuszenie skóry, pękający naskórek oraz powstawanie bolesnych ran na ciele. Pacjentom najczęściej przepisuje się kosmetyki zawierające emolienty, które nawilżają skórę, zapobiegają jej wysuszeniu i łagodzą podrażnienia.
Sucha skóra może oznaczać także rozwój nowotworów narządów wewnętrznych lub niewydolność nerek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.