Pora śniadania i pora kolacji
Naukowcy z Francji i Hiszpanii przeprowadzili fascynujące badania na ponad 100 tysiącach osób, by zbadać, jak nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie sercowo-naczyniowe. Ich odkrycia mogą okazać się motywacją dla wielu z nas!
Okazuje się, że kluczowe znaczenie ma czas spożywania pierwszego posiłku w ciągu dnia. Wyniki badań wykazały, że opóźnienie śniadania może niekorzystnie wpływać na zdrowie serca. Każda godzina zwłoki w spożyciu śniadania po obudzeniu zwiększa ryzyko chorób sercowych o 6 proc. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, iż każdy powinien jeść śniadanie o tej samej porze, lecz że powinien je zjeść bezpośrednio lub prawie bezpośrednio po wstaniu z łóżka (niezależnie od tego, o której godzinie wstaje).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania ujawniły również, że spożywanie wieczornego posiłku (po godz. 21.00) może prowadzić do aż 28 proc. wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza wśród kobiet. Warto zatem zastanowić się nad reorganizacją codziennego harmonogramu posiłków, by wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Znaczenie braku głodu i braku przejedzenia
Naukowcy podkreślają również znaczenie regularności w jedzeniu. Odpowiednie zaplanowanie posiłków, tak by unikać ekstremalnych sytuacji, jak głód czy przejadanie się, jest istotne dla utrzymania zdrowia. Zaniedbywanie śniadań i nieregularne odżywianie mogą nie tylko wpływać na nasz nastrój i energię, ale także znacznie zwiększać ryzyko problemów kardiologicznych.
Zobacz także: Trwa 20 minut. Objaw ostrzega, że zbliża się zawał
W kontekście negatywnych skutków przejadania się, warto przypomnieć, że jedzenie z umiarem jest jedną z podstaw długowieczności starszych Japończyków, którzy jedzą posiłek do tego momentu, w którym poczują się w 80 proc. syci. Ta praktyka, oparta na uważnym jedzeniu, pomaga ograniczyć spożycie kalorii i redukuje stan zapalny w organizmie, co może przyczyniać się do dłuższego życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.