Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Strzelające" stawy. To organizm daje znać, że coś jest nie tak

7

Strzelanie w palcach rąk, kolanach, ramionach lub szyi przydarza się większości z nas. Jeżeli występuje sporadycznie, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak poza tym zjawiskiem odczuwamy ból i inne objawy świadczące o stanie zapalnym, wówczas powinniśmy udać się do specjalisty.

"Strzelające" stawy. To organizm daje znać, że coś jest nie tak
(Getty Images)

Tzaskanie w stawach

Dźwięk trzaskania stawów, który budzi dreszcze, jest niekiedy efektem pękania pęcherzyków azotu w stawach. Może to być odgłos ocierających się o siebie kości.

Jeśli to zjawisko występuje regularnie, może to świadczyć o stanie zapalnym stawu lub uszkodzeniu chrząstki stawowej. Te uszkodzenia mogą być nieodwracalne i z czasem postępować. Tego rodzaju problemy zdrowotne nierzadko są spowodowane niedoborem elementów, które budują chrząstkę lub maź stawową.

W tej sytuacji należy włączyć do jadłospisu produkty bogate w wapń, białko, kwasy omega-3, witaminę C i witaminy z grupy B. Deficyt można uzupełnić również, stosując suplementy z kolagenem i glukozaminą.

Zapalenie ścięgien

Zapalenie ścięgien może powodować trzeszczenie kości w stawach i dolegliwości bólowe. Przy stanach zapalnych ścięgien stosuje się miejscowe preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kiedy stan pacjenta jest poważniejszy, podaje mu się doustne preparaty przeciwzapalne, których zażywanie powinno się skonsultować z lekarzem. Stan zapalny ścięgien może być spowodowany przeciążeniem lub wadą wrodzoną.

Trzaskanie stawów bywa skutkiem uwarunkowań genetycznych. U niektórych pacjentów połączenia między kośćmi są luźniejsze niż u innych osób.

Nawadnianie organizmu

Zdarza się, że strzelanie stawów to efekt zbyt małej ilości wody w organizmie. Gdy nasze ciało nie jest odpowiednio nawodnione, woda jest dostarczająca w pierwszej kolejności do narządów wewnętrznych i mózgu. Wówczas włosy, skóra i stawy mogą być odwodnione. Efektem tego jest bardziej intensywne ocieranie się o siebie kości i chrząstek, co może skutkować stanem zapalnym. Żeby temu zapobiec, należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody dziennie.

Dolegliwości stawów mogą być spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jest to nieuleczalna choroba autoimmunologiczna, która zazwyczaj atakuje stawy w łokciach, nadgarstkach, palcach, kolanach oraz biodrach. Schorzenie powoduje stopniową deformację i zniszczenie stawów, a w następstwie upośledzenie i utratę sprawności. W tym przypadku konieczne jest stosowanie leków w celu zmniejszenia objawów.

Zalecana jest także rehabilitacja, fizjoterapia oraz krioterapia.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić