Tzaskanie w stawach
Dźwięk trzaskania stawów, który budzi dreszcze, jest niekiedy efektem pękania pęcherzyków azotu w stawach. Może to być odgłos ocierających się o siebie kości.
Jeśli to zjawisko występuje regularnie, może to świadczyć o stanie zapalnym stawu lub uszkodzeniu chrząstki stawowej. Te uszkodzenia mogą być nieodwracalne i z czasem postępować. Tego rodzaju problemy zdrowotne nierzadko są spowodowane niedoborem elementów, które budują chrząstkę lub maź stawową.
W tej sytuacji należy włączyć do jadłospisu produkty bogate w wapń, białko, kwasy omega-3, witaminę C i witaminy z grupy B. Deficyt można uzupełnić również, stosując suplementy z kolagenem i glukozaminą.
Zapalenie ścięgien
Zapalenie ścięgien może powodować trzeszczenie kości w stawach i dolegliwości bólowe. Przy stanach zapalnych ścięgien stosuje się miejscowe preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kiedy stan pacjenta jest poważniejszy, podaje mu się doustne preparaty przeciwzapalne, których zażywanie powinno się skonsultować z lekarzem. Stan zapalny ścięgien może być spowodowany przeciążeniem lub wadą wrodzoną.
Trzaskanie stawów bywa skutkiem uwarunkowań genetycznych. U niektórych pacjentów połączenia między kośćmi są luźniejsze niż u innych osób.
Nawadnianie organizmu
Zdarza się, że strzelanie stawów to efekt zbyt małej ilości wody w organizmie. Gdy nasze ciało nie jest odpowiednio nawodnione, woda jest dostarczająca w pierwszej kolejności do narządów wewnętrznych i mózgu. Wówczas włosy, skóra i stawy mogą być odwodnione. Efektem tego jest bardziej intensywne ocieranie się o siebie kości i chrząstek, co może skutkować stanem zapalnym. Żeby temu zapobiec, należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody dziennie.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Dolegliwości stawów mogą być spowodowane reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jest to nieuleczalna choroba autoimmunologiczna, która zazwyczaj atakuje stawy w łokciach, nadgarstkach, palcach, kolanach oraz biodrach. Schorzenie powoduje stopniową deformację i zniszczenie stawów, a w następstwie upośledzenie i utratę sprawności. W tym przypadku konieczne jest stosowanie leków w celu zmniejszenia objawów.
Zalecana jest także rehabilitacja, fizjoterapia oraz krioterapia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.