Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Sygnał, który alarmuje, że w płucach rozwija się rak. Zwróć na niego uwagę!

7

Rak płuc to nowotwór, który dotyka największej grupy Polaków i pochłania najwięcej ofiar śmiertelnych ze wszystkich chorób onkologicznych. Przez długi czas objawy mogą przypominać przedłużające się przeziębienie, dlatego u większości chorujących diagnoza pada za późno.

Sygnał, który alarmuje, że w płucach rozwija się rak. Zwróć na niego uwagę!
(Getty Images)

Jakie są pierwsze objawy raka płuc?

Lekarze przypominają, że rak płuc przez długi czas może rozwijać się w ukryciu. Pierwsze objawy są charakterystyczne dla wielu różnych chorób, dlatego pacjenci rzadko kojarzą je z chorobą onkologiczną.

Pierwsze objawy raka płuc:

Jeśli kaszel męczy nas przez dłuższy czas albo się nasila, to może być pierwszy sygnał alarmowy. Rosnący w drogach oddechowych guz podrażnia gardło, wywołując kaszel.

Jeżeli nowotwór nacieka na żebra albo klatkę piersiową chory może mieć problem z oddychaniem i śmiechem. Od 25 do 50 proc. chorujących narzeka na bóle mięśni, płuc, ramion lub klatki piersiowej.

U 30-50 proc. pacjentów pojawiają się duszności, które wynikają z tego, że guz blokuje tchawice albo w klatce piersiowej gromadzi się płyn. W wielu przypadkach u pacjentów pojawiają się objawy związane z chronicznym zmęczeniem i spadkiem wydolności. Jeżeli wejście po schodach albo krótki bieg powodują, że nie możemy złapać oddechu – to powinno skłonić nas do dalszej diagnostyki. Wyraźne pogorszenie kondycji może być również jednym z objawów raka płuc.

Nowotwór często powoduje duży spadek apetytu i gwałtowne chudnięcie. Lekarze obserwują, że pacjenci są w stanie nagle schudnąć nawet 6 kilogramów w ciągu miesiąca. Często widać też u nich dziwny obrzęk wokół twarzy i szyi.

Rak płuc – cichy zabójca. Pochłania najwięcej ofiar ze wszystkich nowotworów

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku blisko 22 tys. Polaków zapada na raka płuc, niestety podobna liczba umiera właśnie z powodu tego nowotworu. Największą grupę wśród ofiar raka płuc stanowią nałogowi palacze, ale zachorować może każdy, również osoby młode i niepalące.

Raport "Breathing in a new era” wykazał, że rak płuc jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów. Co piąty zgon onkologiczny w Europie to rak płuc. Rokowania u chorujących nie są optymistyczne. Niespecyficzne objawy powodują, że u większości pacjentów jest rozpoznawany, dopiero kiedy pojawiają się przerzuty do innych organów. Szacuje się, że nawet 90 proc. pacjentów umiera w ciągu 5 lat od zachorowania.

Autor: KKG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić