Jakie są pierwsze objawy raka płuc?
Lekarze przypominają, że rak płuc przez długi czas może rozwijać się w ukryciu. Pierwsze objawy są charakterystyczne dla wielu różnych chorób, dlatego pacjenci rzadko kojarzą je z chorobą onkologiczną.
Pierwsze objawy raka płuc:
- kaszel,
- chrypka,
- ból w klatce piersiowej,
- duszność,
- nawracające infekcje dróg oddechowych,
- utrata apetytu, spadek masy ciała,
- ból i zawroty głowy,
- drętwienie rąk,
- problem z utrzymaniem równowagi.
Jeśli kaszel męczy nas przez dłuższy czas albo się nasila, to może być pierwszy sygnał alarmowy. Rosnący w drogach oddechowych guz podrażnia gardło, wywołując kaszel.
Jeżeli nowotwór nacieka na żebra albo klatkę piersiową chory może mieć problem z oddychaniem i śmiechem. Od 25 do 50 proc. chorujących narzeka na bóle mięśni, płuc, ramion lub klatki piersiowej.
U 30-50 proc. pacjentów pojawiają się duszności, które wynikają z tego, że guz blokuje tchawice albo w klatce piersiowej gromadzi się płyn. W wielu przypadkach u pacjentów pojawiają się objawy związane z chronicznym zmęczeniem i spadkiem wydolności. Jeżeli wejście po schodach albo krótki bieg powodują, że nie możemy złapać oddechu – to powinno skłonić nas do dalszej diagnostyki. Wyraźne pogorszenie kondycji może być również jednym z objawów raka płuc.
Nowotwór często powoduje duży spadek apetytu i gwałtowne chudnięcie. Lekarze obserwują, że pacjenci są w stanie nagle schudnąć nawet 6 kilogramów w ciągu miesiąca. Często widać też u nich dziwny obrzęk wokół twarzy i szyi.
Rak płuc – cichy zabójca. Pochłania najwięcej ofiar ze wszystkich nowotworów
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku blisko 22 tys. Polaków zapada na raka płuc, niestety podobna liczba umiera właśnie z powodu tego nowotworu. Największą grupę wśród ofiar raka płuc stanowią nałogowi palacze, ale zachorować może każdy, również osoby młode i niepalące.
Raport "Breathing in a new era” wykazał, że rak płuc jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów. Co piąty zgon onkologiczny w Europie to rak płuc. Rokowania u chorujących nie są optymistyczne. Niespecyficzne objawy powodują, że u większości pacjentów jest rozpoznawany, dopiero kiedy pojawiają się przerzuty do innych organów. Szacuje się, że nawet 90 proc. pacjentów umiera w ciągu 5 lat od zachorowania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.