Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Sygnał, który alarmuje, że w płucach rozwija się rak. Zwróć na niego uwagę!

7

Rak płuc to nowotwór, który dotyka największej grupy Polaków i pochłania najwięcej ofiar śmiertelnych ze wszystkich chorób onkologicznych. Przez długi czas objawy mogą przypominać przedłużające się przeziębienie, dlatego u większości chorujących diagnoza pada za późno.

Sygnał, który alarmuje, że w płucach rozwija się rak. Zwróć na niego uwagę!
(Getty Images)

Jakie są pierwsze objawy raka płuc?

Lekarze przypominają, że rak płuc przez długi czas może rozwijać się w ukryciu. Pierwsze objawy są charakterystyczne dla wielu różnych chorób, dlatego pacjenci rzadko kojarzą je z chorobą onkologiczną.

Pierwsze objawy raka płuc:

Jeśli kaszel męczy nas przez dłuższy czas albo się nasila, to może być pierwszy sygnał alarmowy. Rosnący w drogach oddechowych guz podrażnia gardło, wywołując kaszel.

Jeżeli nowotwór nacieka na żebra albo klatkę piersiową chory może mieć problem z oddychaniem i śmiechem. Od 25 do 50 proc. chorujących narzeka na bóle mięśni, płuc, ramion lub klatki piersiowej.

U 30-50 proc. pacjentów pojawiają się duszności, które wynikają z tego, że guz blokuje tchawice albo w klatce piersiowej gromadzi się płyn. W wielu przypadkach u pacjentów pojawiają się objawy związane z chronicznym zmęczeniem i spadkiem wydolności. Jeżeli wejście po schodach albo krótki bieg powodują, że nie możemy złapać oddechu – to powinno skłonić nas do dalszej diagnostyki. Wyraźne pogorszenie kondycji może być również jednym z objawów raka płuc.

Nowotwór często powoduje duży spadek apetytu i gwałtowne chudnięcie. Lekarze obserwują, że pacjenci są w stanie nagle schudnąć nawet 6 kilogramów w ciągu miesiąca. Często widać też u nich dziwny obrzęk wokół twarzy i szyi.

Rak płuc – cichy zabójca. Pochłania najwięcej ofiar ze wszystkich nowotworów

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku blisko 22 tys. Polaków zapada na raka płuc, niestety podobna liczba umiera właśnie z powodu tego nowotworu. Największą grupę wśród ofiar raka płuc stanowią nałogowi palacze, ale zachorować może każdy, również osoby młode i niepalące.

Raport "Breathing in a new era” wykazał, że rak płuc jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów. Co piąty zgon onkologiczny w Europie to rak płuc. Rokowania u chorujących nie są optymistyczne. Niespecyficzne objawy powodują, że u większości pacjentów jest rozpoznawany, dopiero kiedy pojawiają się przerzuty do innych organów. Szacuje się, że nawet 90 proc. pacjentów umiera w ciągu 5 lat od zachorowania.

Autor: KKG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić