Duszność - przyczyny
Duszność, która nie jest wynikiem aktywności fizycznej, może wskazywać na problemy z kręgosłupem. Objaw ten pojawia się u osób, które cierpią na skrzywienie kręgosłupa w odcinku piersiowym. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, gdyż powoduje ucisk na serce oraz płuca.
Problemy z oddychaniem, które nasilają się, gdy leżymy na lewym boku, to objaw wrodzonej wady serca. Mogą też towarzyszyć dolegliwościom ze strony układu krążenia. Pojawiają się w przypadku choroby wieńcowej, zatoru tętnicy płucnej czy nadciśnienia.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Choroby układu oddechowego
Zadyszka jest też charakterystycznym symptomem w przypadku chorób układu oddechowego. Skarżą się na nią pacjenci z gruźlicą, zapaleniem płuc, pylicą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W przypadku tej ostatniej dolegliwości zaobserwujemy również kaszel oraz ból w klatce piersiowej.
Co ciekawe, zadyszka może też informować nas o problemach z psychiką. Pojawia się wówczas w stresujących sytuacjach i towarzyszy jej szybsze bicie serca. Jednak, gdy duszności nie są wynikiem stresu, mogą być objawem nerwicy lękowej. Chorzy obserwują wtedy również takie objawy jak uciążliwe bóle głowy oraz uczucie niepokoju.
Chociaż zadyszka może wydawać się nam błahym objawem, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku, to nigdy nie powinna być ignorowana. Nieleczone choroby, których jest objawem, mogą mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl