Rumień guzowaty
Pojawienie się ciemnoczerwonych bolących guzów na ciele może oznaczać rozwój choroby Leśniowskiego-Crohna albo wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG). Tego rodzaju zmiany mają około 1,5-2 cm średnicy. Najczęściej występują na przedniej powierzchni podudzi. Poza rumieniem u chorego mogą pojawić się symptomy grypopodobne.
Piodermia zgorzelinowa
Piodermia to dolegliwość objawiająca się bolącą opuchlizną, która ma nierówny lub słabo zaznaczony kształt. W większości przypadków atakuje kończyny dolne, potrafi się utrzymać nawet przez kilka lat i pozostawić po sobie blizny.
Zespół Sweeta
U pacjentów cierpiący na zespół Sweeta w okolicach szyi twarzy lub kończyn można zauważyć rumieniowo-obrzękowe nacieki. Bardzo często wokół rumienia pojawiają się krostki. Objawy towarzyszące to bóle stawów i gorączka.
Aftowe zapalenie jamy ustnej
Afty związane z nieprawidłową pracą jelit występują pojedynczo i na pierwszy rzut oka nie wydają się groźne. Jeżeli jednak nadżerek pojawia się więcej, to bardzo możliwe, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym jelit.
Łuszczyca pospolita
Według statystyk 11 proc. pacjentów dotkniętych zapaleniem jelit skarży się na łuszczycę. Chorobę można rozpoznać po czerwonych pęcherzach pokrytych łuską, które występują na łokciach, kolanach i w okolicach kręgosłupa. Bardzo często po pękających grudkach na ciele zostają blizny.
Zespół Brandta
Osobom borykającym się z zespołem Brandta dokuczają stany zapalne, którym towarzyszą ogniska rumieniowo-łuszczycowe. Zmiany można zaobserwować na twarzy, stopach i dłoniach oraz w obrębie narządów moczowo-płciowych. Ta przypadłość jest powikłaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.